Novinky vo svete letných pneumatík

0
12
Novinky vo svete letných pneumatík
Novinky vo svete letných pneumatík

Letné pneumatiky sú dôležitou súčasťou bezpečnej a pohodlnej jazdy podobne ako zimné. Výrobcovia pneumatík neustále pracujú na zlepšovaní ich vlastností ako sú priľnavosť, odolnosť, spotreba a ekológia. Aké sú novinky na trhu s letnými pneumatikami v tomto roku?

Test letných pneumatík redakcie ADAC

Jedným z najdôveryhodnejších zdrojov informácií o kvalite letných pneumatík je test redakcie ADAC, najväčšieho automobilového klubu v Európe. V roku 2023 testovali 50 letných pneumatík v najpredávanejšom rozmere 205/55 R16, ale tiež pre SUV alebo offroad. Test sa skladal z dvoch hlavných kritérií: bezpečnosť jazdy a ekologická rovnováha. Testy pneumatík kontrolovali výkon na suchej a mokrej vozovke, opotrebenie, spotrebu paliva, hlučnosť, hmotnosť, udržateľnosť a recykláciu pneumatík.

Ako dopadli testy pneumatík?

Z 50 testovaných pneumatík len 10 získalo hodnotenie „veľmi vyvážené“, čo znamená, že nemali žiadne slabé stránky.

Najlepšie letné pneumatiky pre tento rok

Prvé miesta s najvyššou známkou 2,0 zaujali skvele vyvážené Goodyear EfficientGrip Performance 2 a Continental PremiumContact 6, ktoré v sekcii bezpečnosť jazdy nastavili latku poriadne vysoko. Tieto pneumatiky sa vyznačujú vynikajúcou priľnavosťou, stabilitou a brzdnou dráhou na suchej aj mokrej vozovke. Sú tiež veľmi hospodárne, tiché a ľahké. Continental PremiumContact 6 je navyše certifikovaný podľa najprísnejších environmentálnych štandardov. Nečakajte však, že ide o najlacnejšie pneumatiky.

Na druhom mieste sa umiestnili Michelin Primacy 4+, ktoré získali známku 2,1. Tieto pneumatiky majú najlepšiu životnosť a nízku spotrebu paliva zo všetkých testovaných pneumatík. Tiež sa osvedčili na suchej a mokrej vozovke, aj keď nie tak dobre ako Goodyear a Continental. Michelin Primacy 4+ sú jedny z najtichších pneu na trhu

Na treťom mieste sa umiestnili Bridgestone Turanza T005, Nokian Tyres Wetproof, Falken ZIEX ZE310 ECORUN a Continental UltraContact, ktoré získali známku 2,3. Tieto pneumatiky sa ukázali byť veľmi dobre vyvážené s výborným výkonom na suchej aj mokrej vozovke, nízkou spotrebou paliva, dobrým komfortom a hlučnosťou.

Nové modely letných pneumatík v roku 2024

Okrem testovaných pneumatík sa na trhu objavili aj niektoré nové modely, ktoré sľubujú zaujímavé inovácie a vylepšenia. Medzi nimi sú napríklad Matador Hectorra 5. Tento model je novinkou slovenského výrobcu pneumatík, ktorý patrí pod Continental. Matador Hectorra 5 sú určené pre stredné a vyššie triedy vozidiel s dôrazom na športový štýl jazdy. Zaujímavé sú tiež pneumatiky Tomket Sport. Český výrobca prišiel na trh s pneumatikami, ktoré sú cenovo dostupné a majú kvalitné plášte. Aj keď kúpite uvedené pneumatiky a známe značky letných či zimných pneu, vždy myslite aj na dodatočnú výbavu. V zime ide o snehové reťaze na suv 4×4 a iné vozidlá, v lete dokúpte kryty na ochranu pneumatík, a to hlavne v prípade, keď auto dlho stojí na priamom slnku.

Autor: Gabriela Kudláčová