Nezávislé Škótsko sa bude musieť vzdať libry

0
507

LONDÝN 12. februára (WEBNOVINY) – V prípade vyhlásenia nezávislosti si Škótsko nebude môcť ponechať spoločnú menu so zvyškom Veľkej Británie. Formálne rozhodnutie má oznámiť v prejave tento týždeň britský minister financií George Osborne. Informoval o tom v stredu portál BBC, pričom sa odvolával na nešpecifikované vládne zdroje.

Prívrženci samostatnosti, ak tak rozhodnú Škóti v referende 18. septembra, si chcú ponechať ako štátnu menu britskú libru a želajú si zotrvanie nezávislého Škótska v EÚ a NATO. Osborne už v minulosti naznačil, že pre Anglicko, Wales a Severné Írsko môže byť problém zotrvať v menovej únii s nezávislým Škótskom.

Vláda v Londýne vedie kampaň za zotrvanie Škótska vo zväzku s Veľkou Britániou. Vládny kabinet ešte vlani v máji predložil analýzu, podľa ktorej má Škótsko príliš veľký finančný sektor v porovnaní so zvyškom ekonomiky, čo zvyšuje riziko budúcich kríz. Guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney zase minulý mesiac varoval, že libru ako svoju menu si bude môcť nezávislé Škótsko ponechať iba v prípade, že sa zriekne časti svojej suverenity.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.