Nezamestnanosť na Slovensku v januári opäť vzrástla

0
462

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v januári tohto roka 13,61 %. V porovnaní s decembrom minulého roka vzrástla o 0,11 percentuálneho bodu.

Vo štvrtok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Medziročne evidovaná miera nezamestnanosti klesla o 1,19 percentuálneho bodu. Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie (UoZ) dosiahol v prvom mesiaci tohto roku 367,2 tis osôb. V porovnaní s decembrom 2013 tak tento stav vzrástol o 2 996 osôb. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, pokleslo o 32 146 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu UoZ, a to vrátane ľudí na “péenke” alebo na absolventskej praxi, dosiahla v januári 14,9 %, čo predstavuje 402,1 tisíc osôb. Medzimesačne to znamenalo nárast o 0,12 percentuálneho bodu, medziročne však celková miera poklesla o 1,23 percentuálneho bodu. Celkový počet nezamestnaných tak v januári medzimesačne vzrástol o 3,2 tisíc. Medziročne celkový počet uchádzačov o prácu poklesol o 33,3 tisíc osôb.

Najvyšší medziročný pokles v Košickom kraji

Najvýraznejší medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, a to 0,14 percentuálneho bodu, vykázal Prešovský kraj. Naopak, najvýraznejší medzimesačný nárast o 0,89 percentuálneho bodu evidoval Banskobystrický kraj. Najvyšší medziročný pokles miery evidovanej nezamestnanosti o 2,11 bodu zaznamenal Košický kraj, najvyšší medziročný nárast o 0,17 percentuálneho bodu Bratislavský kraj.

Januárový rast miery evidovanej nezamestnanosti je podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu možné vo veľkej miere pripísať sezónnemu vývoju, ale i legislatívnym zásahom.

“Rast nezamestnanosti je po silnejšej vianočnej sezóne pomerne bežnou záležitosťou. Pozitívom je, že prílev nových nezamestnaných sa medziročne znížil o asi 8-tisíc osôb. Negatívom je zas fakt, že na prelome rokov opäť vstúpili do platnosti nové opatrenia štátu, ktoré apetít firiem prijímať nových ľudí znižujú. Tentoraz je to rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, či zavádzanie daňových licencií,” povedal Sirota.

Predpoklad pozitívnejšieho roka

Napriek medzimesačnému rastu nezamestnanosti spoločnosť McROY Slovakia predpokladá, že rok 2014 bude pozitívnejší než ten uplynulý. Rast zamestnanosti by mohol dosiahnuť asi 1 %, avšak za podmienok, že sa nebude masívne uplatňovať nové pravidlo o rozširovaní platnosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a nenastanú ďalšie negatívne zásahy do podnikateľského prostredia.

Analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub považuje mierny nárast miery nezamestnanosti na 13,61 % za dobrý výsledok. ” Ide o dobrý výsledok, pokiaľ ho porovnáme s predchádzajúcim rokom. V januári 2013 totiž nezamestnanosť dosahovala hodnotu 14,8 %, teda výrazne viac, ako dnes,” upozornil. Na nezamestnanosti sa podľa neho pozitívne prejavuje stále rastúca ekonomika. “Aj keď jej rast nie je zásadne veľký, trh práce sa postupne upokojuje a dokáže mierne znižovať nezamestnanosť,” tvrdí Kozub. K tomu, aby nezamestnanosť výraznejšie klesla, však bude podľa neho potrebné vyššie tempo rastu ekonomiky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.