Nezamestnaneckú dávku vzalo v decembri menej ľudí než vlani

0
598

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa vyplatila v decembri minulého roka dávku v nezamestnanosti vyše 37-tisíc osobám. V porovnaní s novembrom vlaňajška sa počet poberateľov tejto dávky znížil o 0,3 tisíca. Medziročne sa počet poberateľov dávky minulý mesiac znížil o 4,7-tisíc ľudí.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch.

Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z hrubého príjmu poistenca. Výška dávky sa určuje z hrubých príjmov, dosahovaných v období dvoch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku minulého roka znížil z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok. Maximálny denný vymeriavací základ je od 1. júla vlaňajška do 30. júna tohto roka vo výške 52,9316 eura. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti poskytovanej za mesiac, ktorý má 30 kalendárnych dní, tak dosahuje 794 eur. V mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní, je najvyššia dávka v nezamestnanosti v sume 820,5 eura.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.