Nestabilita rozvíjajúcich trhov zaujíma G20, prerokuje ju

0
501

MOSKVA 20. februára (WEBNOVINY) – Nestabilita na rozvíjajúcich sa trhoch vyvolaná sprísňovaním monetárnej politiky v USA bude predmetom najbližšieho stretnutia vysokých predstaviteľov skupiny najdôležitejších svetových ekonomík G20.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroj oboznámený s problematikou. Téma by mala figurovať aj v záverečnom vyhlásení summitu, presná formulácia však bude predmetom ďalších rokovaní, uviedol nemenovaný zástupca Ruska pri G20.

Zásadné rozhodnutia zrejme nebudú

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík zasadajú počas víkendu v austrálskom Sydney. Zásadné rozhodnutia, napríklad v oblasti regulácie finančných trhov alebo cezhraničného zdaňovania, sa od stretnutia neočakávajú.

Predstavitelia rozvíjajúcich sa krajín budú od USA žiadať viac informácií o ďalších plánoch v oblasti menovej politiky. Americká centrálna banka (Fed) v reakcii na pokračujúce zotavovanie najväčšej svetovej ekonomiky koncom vlaňajška začala obmedzovať ponuku monetárnych stimulov.

Investície v USA sú atraktívnejšie

To vedie k výraznému sťahovaniu kapitálu z rozvíjajúcich sa krajín, investície v USA začínajú byť naopak opäť atraktívnejšie. Neistota vyvolaná novou politikou Fed-u zasiahla osobitne krajiny ako Turecko, Juhoafrická republika a India.

Rozvíjajúce sa ekonomiky reagujú na znehodnocovanie svojich mien čiastočne výrazným zvyšovaním úrokových sadzieb, čo však zároveň brzdí aktivitu v ekonomike, uzatvára agentúra Reuters.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.