Neplatenie poistného ukončí dobrovoľné sociálne poistenie

0
412

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Nezaplatenie poistného na dobrovoľné poistenie dva mesiace po sebe sa od začiatku budúceho roka bude považovať za prejav vôle ukončiť dobrovoľné poistenie.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2014.

"Táto úprava predchádza vzniku prípadov, kedy je potrebné vymáhať poistné od poistencov, ktorí už nemajú vôľu byť dobrovoľne poistení, prestali si plniť povinnosť platiť poistné, ale nesplnili si svoju odhlasovaciu povinnosť," tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Novelou zákona sa tiež skracuje obdobie, za ktoré sa skúma zaplatenie poistného na nemocenské poistenie pri posúdení nároku na nemocenské dávky pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby, z desiatich na päť rokov.

Nezaplatenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume nižšej ako 5 eur už nebude mať negatívny vplyv na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby.

Zmeny nastanú aj pri určovaní vymeriavacieho základu SZČO. Základ dane SZČO sa už nebude deliť počtom mesiacov predošlého roka, v ktorých táto osoba dosahovala príjmy z podnikania, ale zohľadňovať sa budú všetky mesiace kalendárneho roka.

Do vymeriavacieho základu SZČO sa nebudú zahŕňať príjmy, ktoré nesúvisia s jej činnosťou, napríklad poistné zaplatené na dobrovoľné poistenie a príspevky na dobrovoľné starobné dôchodkové sporenie, príjem osobného asistenta, ako aj príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

"Základ dane na účely vymeriavacieho základu sa upraví o príjmy a výdavky spojené s výkonom činnosti osobného asistenta a o príjmy a výdavky zo zahraničia, ktoré nie sú rozhodujúce na určenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby," uvádza ministerstvo práce.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.