Nemecký minister vyzýva EÚ, aby neuvoľňovala reguláciu bánk

0
268

BERLÍN 5. decembra (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble chce od jednotlivých vlád, aby pokračovali v kontrolovaní bankového sektora, hoci sa objavili námietky, že už sa v tejto oblasti toho urobilo dosť. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

Podľa Schäubleho sú banky aj naďalej veľmi kreatívne v tom, ako obísť reguláciu. Prísnejšie bankové kapitálové pravidlá podľa nemeckého ministra financií povedú k väčšej stabilite v sektore, nie sú však dostatočné. „Viem, že banky si myslia, že už teraz stačí,“ povedal Schäuble.

„Ako som však pred niekoľkými dňami povedal Jürgenovi Fitschenovi, šéfovi Deutsche Bank, neboli to krajiny, kto spustil krízu. Bol to finančný sektor. Preto sa regulácia nemôže ukončiť,“ doplnil Schäuble.

Wolfgang Schäuble zároveň naznačil, že je pripravený hľadať kompromis pri rozhodovaní o tom, ktorá inštitúcia by mala mať právomoc zatvárať banky v eurozóne. EÚ chce, aby sa rokovania o tomto mechanizme skončili ešte v tomto roku.

Vytrvalý nesúhlas Nemecka s návrhom Európskej komisie (EK), aby práve ona prevzala na seba tieto úlohy, je prekážkou v rozhovoroch.

Nemecký minister zjemnil svoju rétoriku, pri návrhu EK je však zdržanlivý. Schäuble vyhlásil, že „sa riešenie nájde“. Nemecko a ďalšie štáty EÚ sa obávajú, že ak EK bude mať posledné slovo pri zatváraní bánk, bude mať Brusel príliš veľa kompetencií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.