Nemecko pripravuje novú finančnú pomoc pre Grécko

0
241

BERLÍN 2. februára (WEBNOVINY) – Nemecké ministerstvo financií pripravuje podklady pre tretí balíček pomoci Grécku, uviedol nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na päťstranové stanovisko rezortu financií.

Je v ňom načrtnutá aj možnosť ďalšieho čiastočného odpustenia dlhov hlavne zo strany veriteľov z verejného sektora alebo “obmedzený dodatočný program”, v rámci ktorého by Grécko mohlo dostať peniaze z európskeho záchranného fondu.

Balíček pomoci by mohol byť v sume 10 až 20 mld. eur, uviedol Der Spiegel, a bol by podmienený tým, že Atény rozhodnejšie zrealizujú reformy. Hovorca nemeckého ministerstva financií poprel, že sa plánuje ďalšie odpustenie dlhov Grécka. “Nenastala nijaká nová situácia,” povedal hovorca.

Výmenou za škrty vo výdavkoch a za reformy Grécko od roku 2010 od Medzinárodného menového fondu a eurozóny dostalo v rámci dvoch balíčkov núdzovej pomoci 240 mld. eur. Vysokopostavený predstaviteľ EÚ minulý mesiac konštatoval, že v súčasnosti Grécko nie je v situácii, v ktorej by naliehavo potrebovalo financie a dodatočné peniaze budú potrebné až vtedy, keď krajina bude musieť splácať dlh. Najbližšie rozsiahle splácanie záväzkov Atén bude v polovici mája.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.