Naživo: Prímerie nevydržalo, v Kyjeve sa ďalej prelieva krv

0
748

KYJEV 20. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinskí demonštranti vytlačili poriadkovú políciu z centrálneho námestia v Kyjeve, kde na ňu napriek prímeriu zaútočili zápalnými fľašami a dlažobnými kockami. Na uliciach Kyjeva zúri pouličná vojna.

Janukovyč sa stretáva s európskymi ministrami

Stretnutie troch európskych ministrov zahraničia s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom vo štvrtok z bezpečnostných dôvodov preložili na iné miesto.

V blízkosti prezidentského paláca sa totiž opäť rozpútali boje medzi políciou a demonštrantami.

Ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka a Poľska, Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier a Radoslaw Sikorski s prezidentom rokujú na “bezpečnom mieste”. Demonštrantov protestujúcich proti ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi v centre Kyjeva údajne ostreľuje aj špeciálny snajper. Vo štvrtok o tom informuje spravodajská stanica SKY News, ktorá má na mieste svojho reportéra.

“Na chvíľu tam bol ostreľovač s puškou s diaľkovým zameriavačom na stojane a tiež muž, ktorý si vyberal demonštrantov,” tvrdí. Podľa neho polícia na ľudí neútočí “náhodne”.

“Skutočne si myslím, že toto bude krvavý deň,” informuje redaktor SKY News.

Fotograf agentúry Reuters uviedol, že videl na dvoch miestach na Námestí nezávislosti, známom tiež ako Majdan, desiatich mŕtvych civilistov. Televízne zábery rovnako ukazujú aktivistov v bojových odevoch, ako odvádzajú viacerých uniformovaných policajtov, ktorých sa zmocnili. Opozícii sa podarilo znovu obsadiť námestie nezávislosti, kde sa zhromaždilo asi 30-tisíc ľudí.

Polícia evakuuje neďalekú vládnu štvrť a podľa spravodajcov Českej televízie sa na oboch stranách dokonca strieľa ostrými nábojmi.

Odporúčame:

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

Dav sa snažil získať kontrolu nad rohom námestia, ktoré je najbližšie k sídlu prezidenta a parlamentu, ktorý poriadková polícia okupuje od utorka večera. Odvtedy zahynulo 28 ľudí vrátane 10 policajtov. Ďalších 287 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantami v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať.

Kyjevom opäť lietajú dlažobné kocky a zápalné fľaše

Ako uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke, medzi hospitalizovanými je 88 policajtov, šesť novinárov a štyria cudzinci. Opoziční aktivisti, ktorí ošetrujú zranených demonštrantov v tamojšom kláštore, však tvrdia, že počet zranených je v skutočnosti oveľa vyšší.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v stredu večer informoval o podpísaní “prímeria” s opozičnými lídrami. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na jeho webovej stránke. Janukovyč zároveň súhlasil s opätovným naštartovaním rokovaní namierených na ukončenie násilia.

Prezident sa s opozíciou takisto dohodol na potrebe stabilizácie “situácie v štáte v záujme spoločenského zmieru,” cituje z jeho vyhlásenia spravodajský portál stanice BBC. Informácie už medzitým potvrdili aj zástupcovia opozície vrátane jedného z jej hlavných lídrov Arsenija Jaceňuka.

Ohlásenie prímeria prichádza v čase najintenzívnejšieho násilia od vypuknutia krízy spred troch mesiacov. Janukovyč pritom krátko predtým obvinil opozičných lídrov, že ku krvavým stretom prispeli aj oni. Vzápätí však odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu tamojšej armády Volodymyra Zamanu.

Odporúčame aj:

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Spojené štáty vystupňovali tlak na ukrajinskú vládu a zaviedli zákaz cestovania do USA pre 20 vysokých predstaviteľov krajiny. Stalo sa tak po tom, čo sa kríza na Ukrajine zhoršila. Viktor Janukovyč v reakcii v stredu večer podpísal “prímerie” s opozičnými lídrami.

Americký prezident Barack Obama ocenil prímerie ako “vítaný krok vpred”, zdôraznil však, že Biely dom bude situáciu naďalej pozorne monitorovať. Zároveň vyjadril nádej, že rokovania povedú k vzniku prechodnej dočasnej vlády, ktorá zabezpečí slobodné a demokratické voľby. Odoprenie cestovných víz do USA sa týka osôb zodpovedných za nariadenie porušovanie ľudských práv, ktoré “súvisí s politickým útlakom”, konkrétne mená však ministerstvo zahraničia nezverejnilo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.