Najhoršia lavína v histórii Slovenska zabíjala pred 90 rokmi

0
152

BANSKÁ BYSTRICA 5. februára (WEBNOVINY) – V Starých Horách v okrese Banská Bystrica si v stredu pietnou spomienkou v osade Rybô a na miestnom cintoríne pripomenuli obete najtragickejšej lavíny v dejinách Slovenska.

Tá sa pred 90 rokmi 6. februára večer zosunula z juhovýchodných svahov veľkofatranského kopca Krížna na osadu Rybô a zabila 18 ľudí, z toho 15 detí. Lavína bola dlhá 2,5 kilometra a jej čelo dosahovalo výšku 35 metrov. Bolo v nej okolo 600-tisíc ton snehu a strhla aj zhruba 1200 kubických metrov stromov.

Na stredajšej spomienke sa zúčastnil aj posledný dosiaľ žijúci svedok katastrofy, 90-ročný Benjamín Strmeň, ktorý pád lavíny prežil ako trojmesačné dieťa, jediný zo šiestich súrodencov.

Život mu zachránilo to, že kolísku, v ktorej spal, prekryli dosky zo spadnutého stropu, čím mu pod lavínou zostal vzduch, kým ho po štyroch hodinách našli. “Stalo sa to o pol desiatej. Mňa našli len ráno, že som mraučal ako mačka. Mojich päť súrodencov – troch bratov a dve sestry – našli až o dva týždne,” povedal Strmeň. O udalosti mu rozprávali rodičia, ktorí pád lavíny tiež prežili.

Pietnu spomienku ako aj utorkovú vedeckú konferenciu Tragické lavíny na Slovensku zorganizovalo pri príležitosti 90. výročia lavíny v Rybom Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Ako uviedol Milan Longauer z tohto múzea, od roku 1872 usmrtili lavíny v na Slovensku 252 ľudí.

Tragická lavína spadla priamo na osadu Rybô a zabila 18 ľudí

View Larger Map

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.