Na priznanie dane z motorových vozidiel zostáva už len mesia

  0
  469

  BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Podnikateľom zostáva na podanie daňového priznania na daň z motorových vozidiel za rok 2013 už iba mesiac. Upozorňuje na to Finančné riaditeľstvo SR. Termín na podanie daňového priznania je totiž do 31. januára 2014.

  Novinky v daňovom priznaní

  Daňové priznanie je možné podať v papierovej a elektronickej forme. Vytlačené formuláre sú už k dispozícii na všetkých daňových úradoch, pobočkách a kontaktných miestach. Elektronicky ho musia podať podnikatelia alebo ich zástupcovia, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty. "Pre nich je to jediný možný spôsob, ako môžu od 1. januára 2014 komunikovať s finančnou správou,“ uvádza sa v správe Finančného riaditeľstva SR.

  V daňovom priznaní na daň z motorových vozidiel za rok 2013 je pritom oproti roku 2012 viacero noviniek. V zdaňovacom období roku 2013 je predmetom dane len auto, ktoré je evidované v SR, bez ohľadu na jeho používanie na podnikanie v zahraničí alebo v SR. "Vozidlá, ktoré majú pridelené zahraničné evidenčné čísla v zdaňovacom období roku 2013, nepodliehajú dani z motorových vozidiel, a to i napriek tomu, že sa budú používať na podnikanie na území SR," konštatujú daniari.

  Vyplácanie cestovných náhrad

  Finančné riaditeľstvo zároveň pripomína, že pri vyplácaní cestovných náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na pracovné cesty je daňovníkom zamestnávateľ bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom auta alebo nie je. Oslobodenie a zníženie dane je pritom rozšírené o vozidlá s limitom úrovne EEV a EURO 6.

  Od 1. januára 2013 je pre vznik, ako aj pre zánik daňovej povinnosti rozhodujúci deň, ktorým sa vozidlo začalo alebo prestalo používať na podnikanie, pričom daňovník už nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.