Muži protestovali proti Putinovi, podľa súdu sú to násilníci

0
436

MOSKVA 21. februára (WEBNOVINY) – Skupinu ôsmich účastníkov protestu proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v roku 2012 súd v piatok uznal vinnými z masových výtržností a útokov, ktoré si vyžiadali zranenia 82 policajtov.

Informuje o tom spravodajský portál Russia Today, podľa ktorého by mal súd v moskovskom Zamoskvoreckom obvode vyniesť verdikt v pondelok. Z vyvolania násilia na Bolotnom námestí v centre hlavného mesta sa pôvodne zodpovedalo až 12 ľudí, štyroch z nich však obvinení zbavili na základe nedávnej amnestie.

Konanie proti zvyšným pokračuje, keďže ich obvinili z útokov na policajtov, na ktoré sa amnestia nevzťahuje. Podľa Russia Today im prokuratúra navrhuje väzenské tresty od piatich do šiestich rokov a označuje ich za “príliš nebezpečných pre spoločnosť na to, aby mohli zostať na slobode”.

Obrazom: ’Slobodu politickým väzňom’, kričali demonštranti pred Moskovským súdom

Ruská polícia v piatok zadržala okolo 200 demonštrantov pred budovou moskovského súdu. Informovali o tom ruské tlačové agentúry citujúce vyjadrenie policajného hovorcu. Na ulici pred súdom v moskovskom Zamoskvoreckom obvode sa zhromaždila zhruba tisícka ľudí vrátane viacerých opozičných lídrov skandujúcich slogany “Hanba” a “Slobodu politickým väzňom”.

Nepokoje na Bolotnom námestí sa odohrali 6. mája 2012, v predvečer návratu Putina do prezidentského kresla, proti ktorému prišlo protestovať niekoľko tisíc ľudí. Demonštrácia prestala byť pokojná po tom, ako sa niektorí z demonštrantov pokúsili obsadiť uzavreté priestranstvo, pričom kládli násilný odpor polícii. Tá v súvislosti s nepokojmi zadržala vyše 400 ľudí, väčšinu z nich však zakrátko prepustila.

Video: Antiputinovci čakali na verdikt súdu

Zatýkanie sprevádzalo aj piatkové súdne pojednávanie, počas ktorého prišlo vyjadriť pred budovu obvineným podporu niekoľko desiatok aktivistov vrátane dvoch členiek punkovej skupiny Pussy Riot a opozičného lídra Alexeja Navaľného odsúdeného počas minulého leta na päť rokov väzenia podmienečne za spreneveru.

Podporovatelia obvinených sa obávajú, že rozsudok bude prísny, aby vyslal odkaz, že Rusko nedovolí protesty, aké sa momentálne odohrávajú v susednej Ukrajine.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.