Mladíci z osád brutálne terorizovali mužov, má ich polícia

0
512

GELNICA 12. februára (WEBNOVINY) – Po dvoch brutálnych lúpežných útokoch v Gelnickom okrese zasahovali policajti v miestnych osadách. Zadržali a obvinili niekoľko viackrát trestaných mladíkov. Záznam z oboch policajných akcií polícia zverejní v priebehu stredajšieho dňa. Prvý prípad sa stal ešte koncom minulého týždňa.

Štyria muži prepadli v jednom z rodinných domov v Mníšku nad Hnilcom 58-ročného muža. Surovo ho dva dni po sebe bili len preto, že im nechcel prezradiť, kde má ukryté peniaze. V prvú noc mu zobrali mobil, set top box, pribalili si aj slaninu a pár drobných, ktoré mu našli vo vrecku. Ďalšiu noc prišli traja. Nezastavila ich zamknutá bránička ani vchodové dvere.

Muža znovu bili, nakoniec im prezradil, kde má skrytých 45 eur. Odniesli si aj tri páry topánok, dva obrusy, posteľnú bielizeň, spájkovačku, elektrickú skúšačku, rádiomagnetofón s CD prehrávačom, elektrický holiaci strojček, mini CD prehrávač, zosilňovač, dokonca aj mäsové výrobky a mrazenú zeleninu. Pri odchode ešte zdôraznili, že ak čokoľvek povie, prídu znovu a túto návštevu už neprežije.

Odporúčame:

Rómovia húfne opúšťajú Luník IX, nádej hľadajú v Belgicku

Tržné rany aj opuchy tváre

Prepadnutý muž skončil s viacerými povrchovými poraneniami, opuchnutou tvárou a tržnými ranami, aj teraz je ešte v nemocničnej starostlivosti. Ako uviedol košický policajný hovorca Alexander Szabó, do prípadu sa zapojili snáď všetci policajti tohto regiónu bez ohľadu na charakter služby a podozrivých v krátkom čase zadržali.

Z pokračujúceho zločinu lúpeže, porušovania domovej slobody a vydierania obvinili doposiaľ netrestaného 14-ročného Elmíra, dvakrát trestaného šestnásťročného Martina, už sedemkrát trestaného 20-ročného Adama a dvakrát trestaného 19-ročného Maroša. Miestni mladíci policajtom viacero ukradnutých vecí odovzdali. V prípade dokázania viny môžu stráviť za mrežami sedem až 12 rokov, v prípade mladistvých sa trestná sadzba znižuje na polovicu. Vyšetrovateľ spracuje podnet na ich vzatie do väzby.

Trestná činnosť už v 12 rokoch

Druhý útok sa odohral v pondelok v noci v obci Smolník v Gelnickom okrese. Dvaja páchatelia prišli do rodinného domu 63-ročného muža, tiež chceli peniaze. Muža dobili prinesenými drevenými palicami. Po útoku skončil so zlomenou lakťovou kosťou, zlomeným členkom, tržnou ranou na hlave a rozsiahlymi poraneniami na rukách a nohách. Liečiť sa bude viac ako 42 dní. Ako uviedol Szabó, keď muž zostal ležať na zemi, páchatelia ukradli 90 eur a iné veci.

Policajti v priebehu dvoch hodín od prijatého oznámenia zadržali 20-ročného Mária a 17-ročného Lukáša zo Smolníka. Obaja už boli viackrát trestne stíhaní za násilnú a majetkovú činnosť. Mladšieho z dvojice za násilnú trestnú činnosť vyšetrovali už v čase, keď mal len dvanásť rokov. Obaja sú v policajnej cele. Vzhľadom na závažnosť skutku prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície. S najväčšou pravdepodobnosťou ich ešte v stredu obvinia a spracovaný bude aj návrh na ich vzatie do väzby.

V súvislosti s oboma prepadmi polícia vyčlenila viac ľudí a prostriedkov na zásah v osadách vrátane záznamovej techniky, aby páchateľov zadržali a zabránili prípadnému narušeniu zo strany príbuzných a ďalších miestnych. Akcia prebehla bez väčších problémov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.