Mafiánsky boss Jegorov nemá pas, no rád by prišiel na súd

0
431

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Vyhostený Ukrajinec Volodymyr Jegorov by chcel prísť osobne na súd, ale nemôže, lebo mu nevydali cestovný pas. Napísal to v liste Krajskému súdu v Bratislave, ktorý musel z tohto dôvodu odročiť dnešné pojednávanie v kauze piatich vrážd.

Obžalovaného zo Slovenska vyhostili na Ukrajinu vlani v septembri po náleze Ústavného súdu SR, ktorý sa týkal sťažnosti voči dĺžke väzby. O administratívnom vyhostení Volodymyra Jegorova sa rozhodlo ešte v roku 2010, ale krajinu napokon neopustil, lebo ho vzali do väzby opäť, ale pre obvinenie v inom prípade. Vo väzbe sedel u nás od roku 2002. Pre vyhostenie sa teraz na Slovensko prakticky nemôže vrátiť.

Odporúčame:

Súd má v kauze bossa mafie Volodymyra Jegorova zviazané ruky

Súd vyhosteného Volodymyra Jegorova čakal márne, neprišiel

Odsúdeného Volodymyra Jegorova už vyhostili na Ukrajinu

Pod dozorom polície

Predseda senátu v pondelok krátko vysvetlil režim, pod akým by mohol Volodymyr Jegorov prísť napriek vyhosteniu na súd, ak by mal platný pas. Na konkrétny čas pojednávania by bol na našom území pod dozorom polície. Ďalší termín pojednávanie stanovili na 19. mája, aby sa preložili potrebné predvolania a dokumenty a aby ukrajinské orgány stihli zareagovať. Súd má v pláne vypočuť chráneného svedka a tiež znalca.

Krajský súd v Bratislave rieši kauzu piatich vrážd, kde sú okrem Volodymyra Jegorova obžalovaní ďalší traja muži. V prípade už padli neprávoplatne doživotné tresty, ale tie Najvyšší súd SR v júni 2010 zrušil. Dôvodom bolo zistenie odvolacieho senátu, že prvostupňový rozsudok sa opiera o nahrávky priestorových odpočúvaní, ktoré boli prvostupňovému súdu predložené zostrihané a procesne nepoužiteľné.

Drogy aj vraždy

“Najvyšší súd SR musel ísť pri hodnotení zákonnosti dôkazov vzhľadom na závažnosť trestnej veci a výšku trestov do rigoróznych dôsledkov, aby bol v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva. Ostatné dôkazy, vrátane výpovede agenta, spochybnené neboli. Preto Krajský súd v Bratislave bude musieť vec opätovne prerokovať a rozhodnúť,” uviedla vtedy kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.

Volodymyrovi Jegorovi, Eduardovi V., Vasyľovi P. a Mykolovi Sh. pôvodne vymeral tresty doživotia Krajský súd v Bratislave 27. februára 2009. Obžaloba im pripisovala vraždy štyroch Ukrajincov a jedného Slováka z konca 90. rokov. Išlo o členov ich skupiny, ktorí sa stali pre nich nepohodlní. Títo muži na čele s Jevgenijom K. vraj mali na starosti vyberanie výpalného. Do sporu s členmi skupiny Volodymyra Jegorova sa údajne dostali vtedy, keď chceli prevziať niektoré aktivity.

Okrem iného členom gangu súd kladie za vinu nedovolenú výrobu a obchodovanie s drogami, nedovolené ozbrojovanie, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny. Bratislavská krajská prokuratúra obžalovala štvoricu z viacnásobnej vraždy členov gangu v decembri 2005. Dve telá sa našli náhodne, ďalšie objavili až po piatich rokoch po výpovedi utajeného svedka v Jablonici. Okrem tohto prípadu Volodymyr Jegorova čelí na Okresnom súde v Trnave obžalobe zo zorganizovania vraždy majiteľa erotického salónu Dallas pri Galante spred pätnástich rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.