Maďarsko podľa OECD potrebuje reformy, zotavuje sa pomaly

0
482

BUDAPEŠŤ 27. januára (WEBNOVINY) – Zotavovanie sa Maďarska z recesie bude v tomto a budúcom roku pomalé a ekonomika potrebuje reformy, aby sa zväčšil potenciál jej rastu, ktorý je znepokojujúco nízky.

Uviedla to v pondelok Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Budapešť by mala zároveň prejaviť "mimoriadnu opatrnosť" pri redukcii úrokových sadzieb a zrušiť špeciálne dane vrátane zdanenia bánk, ktoré utlmilo aktivitu v oblasti poskytovania úverov, konštatovala OECD v správe o Maďarsku.

Organizácia prognózuje, že hrubý domáci produkt (HDP) Maďarska, ktoré je najviac zadlženou krajinou v strednej Európe, v tomto roku posilní o 2 % a v roku 2015 sa ekonomika krajiny zväčší o 1,7 %. Predikcia pre tento aj budúci rok sa nezmenila v porovnaní s prognózou, ktorú OECD zverejnila v novembri minulého roka. "Zlepšenie hospodárskej súťaže a podnikateľského prostredia je kľúčom k vyšším investíciám a produktivite," dodala organizácia.

OECD predpovedá, že rozpočtový deficit Maďarska bude v tomto roku aj v roku 2015 tesne pod hranicou 3 % HDP, ktorá je podľa pravidiel Európskej únie maximálne prípustná. Zároveň predpokladá, že štátny dlh krajiny v tomto roku klesne na úroveň 78,4 % HDP a v roku 2015 na 77,8 % HDP.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.