Ľudí bez práce pribudlo, najviac ich je v Rimavskej Sobote

0
365

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Miera nezamestnanosti bola ku koncu septembra tohto roka vyššia ako 20 % v šestnástich okresoch Slovenska.

Oproti septembru minulého roka sa počet okresov presahujúcich 20-percentnú nezamestnanosť zvýšil o jeden. Okresy, v ktorých bola na konci septembra tohto roka nezamestnanosť nad 20 %, patria do Prešovského, Banskobystrického alebo Košického kraja.

Zo 16 okresov sa šesť nachádza v Prešovskom kraji a po päť v Banskobystrickom a v Košickom kraji. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V Rimavskej Sobote je viac ako 30 percent nezamestnaných

Najvyššiu mieru nezamestnanosti zo všetkých okresov na Slovensku má okres Rimavská Sobota. Na konci septembra v ňom miera nezamestnanosti dosiahla 32,04 %, čo bolo o 1,84 percentuálneho bodu menej ako v septembri 2012.

Nasleduje okres Revúca, kde miera nezamestnanosti v deviatom mesiaci tohto roka medziročne klesla o 0,47 percentuálneho bodu na 30,27 %. Tretí najhorší v miere nezamestnanosti je okres Kežmarok.

V ňom bola na konci septembra miera nezamestnanosti 27,60 %, čo je oproti koncu septembra minulého roka pokles o 1,23 percentuálneho bodu. Okres Poltár vykázal 25,68-percentnú mieru nezamestnanosti, čo je medziročný nárast o 0,86 percentuálneho bodu.

Dôvodom rastu môže byť prílev absolventov stredných škôl

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v septembri tohto roka oproti augustu zvýšila o 0,14 percentuálneho bodu na 13,84 %. Dôvodom nárastu nezamestnanosti je podľa ústredia práce príchod absolventov stredných škôl do evidencie nezamestnaných a postupné ukončovanie sezónnych prác.

Ku koncu septembra evidovali úrady práce 373,4 tisíc nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom augusta išlo o nárast o 3,8 tisíc osôb. Oproti septembru minulého roka miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla o 0,40 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 10,1 tisíc.

Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na "péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu septembra na úrovni 406,5 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 4,3 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v septembri medzimesačne vzrástla o 0,16 percentuálneho bodu na 15,06 %. V porovnaní so septembrom 2012 sa zvýšila rovnako o 0,16 percentuálneho bodu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.