Líder extraligy prehral u majstra, Nitra zničila Skalicu

0
706

ZVOLEN 1. novembra (WEBNOVINY) – V piatok bolo v slovenskej hokejovej extralige na programe päť zápasov 18. kola.

Majstrovský Zvolen porazil lídra z Košíc 3:1, "oceliari" sa aj napriek prehre pod Pustým hradom udržali na prvom mieste tabuľky. Pred druhou Nitrou, ktorá zničili siedmimi gólmi Skalicu majú dvojbodový náskok. Debakel utŕžili v piatok aj hokejisti Trenčína, Dukla podľahla "baranom" z Banskej Bystrici 0:5. Dvomi gólmi sa v tomto stretnutí blysol White.

Na domácom ľade sa nedarilo ani Žilinčanom, "vlci" prehrali s Popradom 2:5. "Kamzíci" rozhodli o svojom víťazstve v tretej tretine, v ktorej nastrieľali štyri góly.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 18. kolo:

HK 36 Skalica – HK Nitra 2:7 (1:0, 1:3, 0:4)

Góly: 20. Lažo (Obdržálek, Stieler), 23. Kutálek (Barák, Vyrůbalík) – 25. Kmeč (Nádašdi), 29. R. Tománek (L. Novák, Stümpel), 39. L. Novák (Stümpel, M. Novák), 41. R. Tománek (L. Novák, Stümpel), 41. T. Chrenko (H. Ručkay), 43. Piačka (Kmeč), 52. T. Chrenko (M. Kováčik, Milo)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Bundil – Stano, Tvrdoň, 1621 divákov

Zostavy:
Skalica: P. Romančík (41. M. Lipovský) – Barák, Vyrůbalík, Ketner, Trška, Staňo, L. Kozák, Krejčiřík, Mikéska – Šátek, R. Školiak, Kutálek – Obdržálek, Stieler, Lažo – Preisinger, B. Mráz, R. Kropáč – Dvonč, B. Jankovič, M. Romančík
Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, M. Novák, Ordzovenský, F. Kuzma, M. Bača, M. Hamrák, Ďurkech – L. Novák, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Štumpf, Bajtek, Martin Segľa – Piačka, Kmeč, Pupák

Hlasy:
Štefan Mega (asistent trénera Skalice): "Prvá tretina z našej strany zniesla prísne extraligové kritériá. Chlapci korčuľovali, išli do súbojov a viedli sme 1:0. V druhej časti prišiel zlom pri góle na 2:2 v presilovke súpera, keď naši hráči nechali voľného súpera pred bránkou a podobná situácia sa zopakovala aj pri treťom góle. Nitra sa dostala "na koňa" a po celý zvyšok bola jasne lepšia. Hostia nám ukázali, ako hrajú mužstvá zo špičky tabuľky. Z nášho pohľadu to bola jedna veľká hanba. Ďakujem divákom, ktorí zostali a povzbudzovali nás až do konca. Pevne verím, že sa niečo také už nebude opakovať."

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): "Prišli sme do Skalice bodovať, čo sa nám podarilo. Sme spokojní, aj keď zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo. Najmä v prvej tretine sme pozahadzovali viacero gólových šancí. Domácim sa podarilo dostať do vedenia, navyše sme v úvode druhej tretiny urobili chybu v našej presilovke a dostali druhý gól. Našťastie sme dali kontaktný gól a podarilo sa nám duel otočiť. V závere sme počítali s tým, že Skalica pri nabitom programe bude mať menej síl, čo sa potvrdilo."

Obrazom: Skalica utŕžila debakel

I. tretina

Sprava: Miroslav Preisinger z HK 36 Skalica a Martin Bača z HK Nitra v zápase 18. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK 36 Skalica a HK Nitra.Foto: SITA/Martin MedňanskýSkalica sa hneď od úvodu duelu pustila do Nitry.

Záhoráci dlho nevedeli nájsť recept na slovinského gólmana hostí Kristana, na ktorom "pohoreli" postupne M. Romančík, Obdržálek aj Kutálek.

Navyše Lažo v 4. min trafil konštrukciu bránky Nitry. Práve Lažo otvoril skóre duelu v 20. min, Kristana prekonal po odrazenej strele Obdržálka.

II. tretina

Keď v 23. min druhý gól Skalice pridal v oslabení Kutálek, zdalo sa, že domáci hokejisti získajú všetky tri body.

Nitra sa však nevzdávala a spustila kanonádu na P. Romančíka.

V 25. min ho prekonal Kmeč a v závere II. tretiny pridali presné zásahy aj R. Tománek v presilovke a L. Novák.

III. tretina

V úvode tretej časti dal štvrtý gól hostí R. Tománek, o ďalších 10 sekúnd aj T. Chrenko a v domácej bránke vystriedal P. Romančíka skúsenejší M. Lipovský. Toho v 43. min prekonal Piačka a už siedmy presný zásah Nitry zaznamenal v presilovke opäť T. Chrenko. Mužstvo spod Zobora si triumfom 7:2 udržalo druhé miesto v extraligovej tabuľke.

HKM Zvolen – HC Košice 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 15. P. Zuzin (Juraško, Michal Chovan), 44. Juraško (Michal Chovan), 54. P. Zuzin (Juraško) – 8. R. Jenčík (Spilar, P. Bartoš)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Kacej, Snášel, 1719 divákov

Zostavy:
Zvolen: M. Šimko – Juraško, Obšut, Hraško, L. Pokovič, Ťavoda, J. Mucha, Platil, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Škvaridlo, A. Podkonický, V. Baláž – Puliš, M. Jurík, Ľ. Zuzin – Martin Ďaloga, Čanky, Fekiač
Košice: Hylák – Martin Chovan, Štrbák, Kolba, Macejko, Cebák, Šeda, Deyl – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, R. Jenčík – Hrnka, Češík, R. Konečný – Matis, Boltun, Jokeľ

Hlasy:
Július Šupler (tréner Zvolena): "Vysoko si vážim prístup hráčov a najmä ich morálku a túžbu po víťazstve. Víťazstvo je plne zaslúžené, i keď sme začiatok nemali ideálny. Inkasovali sme prvý gól, potom sme hru i výsledok vyrovnali, ale nepríjemná situácia nastala, keď sa zranil Podkonický a neskôr aj Pokovič. Máme teda problémy so zranenými hráčmi. Ich počet k dnešnému dňu sa vyšplhá k číslam päť a šesť. Verím teda, že aj v nedeľu dajú moji hráči do zápasu maximum, aby zopakovali dobrý výkon z tohto duelu."

Anton Tomko (tréner Košíc): "Diváci videli bojovný a rýchly zápas. Súperi sa vedia na nás v domácom prostredí pripraviť. Pre každého sme totiž výzvou. V prvej tretine sme boli lepší ako domáci, ale využili sme z toho iba jeden strelený gól. Ďalšie príležitosti sme, bohužiaľ, nepremenil, i keď sme sa ocitli sami pred bránkou. Naopak, Zvolen pred koncom tretiny vyrovnal a v druhej časti hry sme nevyužili ponúknutú šancu v presilovke piatich proti trom, keď sme netrafili ani prázdnu bránku. V tretej tretine sa potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš. Zvolen využil presilovku a v podstate dvoma gólmi ‘popod’ ľad, keď puk takpovediac doplachtil za bránkovú čiaru, otočil zápas. Tretím gólom sa domáci upokojili a nepustili nás do väčších príležitostí."

Obrazom: Košice prehrali pod Pustým hradom

I. tretina

Zľava: Tomáš Škvaridlo z HKm Zvolen a Martin Chovan z HC Košice počas 18. kola slovenskej hokejovej Tipsport extreligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen – HC Košice.Foto: SITA/Ján ViazaničkaSprava: Peter Bartoš z HC Košice a Kamil Brabenec z HKm Zvolen počas 18. kola slovenskej hokejovej Tipsport extreligy 2013/2014 medzi HKm Zvolen – HC Košice.Foto: SITA/Ján ViazaničkaVo Zvolene videli diváci kvalitný hokej, na oboch stranách, hralo sa útočne, s nasadením.

Vedenia sa ujali Košičania v 8. min – po rýchlom prechode do útoku poslal Spilar z pravej strany prihrávku na Jenčíka, ktorý spomedzi kruhov prekonal M. Šimka – 0:1.

Jenčík mal gól na hokejke aj v 11. min, no zoči-voči gólmanovi HKM sa tentokrát nepresadil.

Domáci postupne vyrovnali hru a dostávali sa aj do šancí.

Po akcii Michala Chovana nedokázal Juraško prekonať Hyláka, no napokon sa podarilo puk pretlačiť do bránky Petrovi Zuzinovi, ktorý v 15. min vyrovnal – 1:1.

Gól do šatne mohol dať hosťom ešte Škvaridlo, ale z pravej strany neuspel. Zvolenčania však prišli o zraneného Podkonického.

II. tretina

V druhej časti hry gól nepadol, aj keď šancí bolo mnoho.

Najprv po práci Brabenca nezasunul puk do odkrytej bránky Puliš a neujala sa ani dobrá strela Obšuta spoza kruhu.

Košičania nevyužili takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, v nej Spilar netrafil puk pred prázdnou bránkou.

V 27. min vyšiel Obšut z trestnej lavice a jeho sólo v oslabení zneškodnil brankár hostí. V 34. min sa prezentoval peknou strelou spoza hráča Brabenec. Oba tímy hrozili, hokeju chýbala iba efektívna koncovka.

Do tretej časti lepšie vkročili domáci hokejisti. Najprv strelil v 42. min do žŕdky M. Jurík, na opačnej strane neuspeli pred Šimkom Bicek so Sojčíkom.

Majstrovi vyšla presilovka v 44. min, Juraško z ľavej strany bombou prestrelil Hyláka – 2:1. Hostia potom hrali v početnej výhode dvakrát a v 50. min dostali puk do bránky, ale nedovolene rukou Spilara, takže rozhodcovia neuznali gól.

"Oceliari" sa snažil vyrovnať, dostali sa do viacerých príležitostí, ale inkasovali po peknej individuálnej akcii Petra Zuzina. Ten v 54. min prešiel z obranného pásma do stredu útočnej tretiny a prestrelil Hyláka – 3:1.

Zvolen mohol ešte prikrášliť výsledok v presilovke, ale Škvaridlo, Baláž ani Brabenec nedokázali poslať puk do bránky. Košičania sa nedostali ani k záverečnej hre bez brankára.

Dukla Trenčín – HC´05 Banská Bytrica 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Góly: 26. Lunter (Lamper), 28. Kadura (Meland), 46. White (Handlovský, Kafka), 52. White (Saracino, Kafka), 59. Heizer (White, Kafka)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Holienka, Valach, 1380 divákov

Zostavy:
Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, Ďurčo, Bagin, M. Habšuda, Čerešňák, Ryzák, L. Markovič – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Róbert Petrovický – Kútny, Troliga, Šimíček – P. Stantien, Nemček, Bustin – Vaculín, O. Rusnák, Palák
Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Rosandič, Styk, Bambúch, Devečka – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Kadura – Lamper, Zigo, Lunter – Fajčák, Heizer, Matúš Chovan

Hlasy:
Roman Chatrnúch (asistent trénera Trenčína): "Diváci videli kvalitné stretnutie, o ktoré sa pričinili obe mužstvá. My sme opäť nastúpili v oklieštenej zostave. Napriek tomu sme si proti kvalitnému súperovi utvorili takmer rovnaký počet šancí. Tie sme však využiť nedokázali. Hosťom gratulujem k trom bodom."

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Podali sme zodpovedný a kompaktný výkon. Dovolím si tvrdiť, že sme boli lepší, a preto sme vybojovali víťazstvo. Najviac ma teší, že si brankár Kalemba udržal čisté konto. Viackrát nás už podržal, a preto si to zaslúžil."

I. tretina

Aktívnejší vstup do zápasu mali hostia, ktorí potvrdili kvalitnú formu z októbra. Ich problémom však bolo zakončenie. Po góle "volali" najmä strely Matúša Chovana a Ziga. Trenčín spálil tutovku v záverečných sekundách úvodnej časti hry, keď sa nepresadil Lintner.

II. tretina

V 22. min mohol skóre zápasu otvoriť Lunter, no ani na dvakrát neprekonal Lašáka. O štyri minúty neskôr sa však už ten istý hráč nemýlil, keď do odkrytej bránky usmernil vyrazený puk – 0:1.

O dve minúty sa obranou prehnal Meland, svoje sólo síce nezakončil gólom, ale podarilo sa mu prihrať spoza bránky na voľného Kaduru, ktorý pridal druhý gól Banskobystričanov. Dukla sa snažila o zníženie, ale chýbal jej väčší dôraz pred bránkou. V 38. min spomedzi kruhov vypálil voľný Bagin, no trafil iba do žŕdky.

V záverečnej tretine sa hosťujúcemu tímu podarilo pridať ešte tri góly. V 46. min využil zmätky v trenčianskej obrane White o šesť minút neskôr ten istý hráč nahodil puk pred bránku a ten skončil v sieti – 0:4. Gólovú bodku za stretnutím pridal v 59. min Heizer, keď zužitkoval Whiteovu prihrávku.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)

Góly: 26. R. Tomas (Marcel Šterbák), 46. D. Buc (Marcel Šterbák, Klouda) – 9. S. Takáč (Matúš Paločko, Makovský), 44. Lapšanský (Jabrocký, Stals), 52. Lapšanský (R. Suchý), 53. T. Sýkora (L. Paukovček), 57. T. Sýkora (Mlynarovič, Jabrocký)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Korba, Smrek, 1462 divákov

Zostavy:
Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Ostrčil, Leško, Dlouhý, Bajaník, Rúfus – D. Buc, Klouda, R. Tomas – F. Novák, Kalla, T. Varga – Macejka, Linet, Čavrk
Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kasík, Makovský, Fabian, M. Kurali – Lapšanský, Stals, Jabrocký – Marek Nagy, Mlynarovič, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Gápa, L. Paukovček, Drábek

Hlasy:
Jan Neliba (tréner Žiliny): "Začali sme dobre, mali sme šance. Žiaľ, za stavu 2:2 Linet netrafil do prázdnej bránky. Inkasovali sme lacný gól na 2:3. To nás zlomilo, naša bojovnosť upadla. Poprad ukázal, že má kvalitné mužstvo a chcel by som mu zablahoželať k víťazstvu."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Cením si víťazstvo v Žiline. Nerodilo sa ľahko, bol to vyrovnaný zápas. Za stavu 2:2 mali domáci dobrú šancu. O výsledku sa rozhodlo v tretej tretine, podarilo sa nám v nej využiť tri presilové hry."

I. tretina

V búrlivej atmosfére sa od úvodných minút hral rýchly hokej. Strelecké pokusy oboch tímov zlikvidovali Laco na jednej a Sidor na druhej strane. Úvodný gól mohol strelou od modrej v 5. min dať domáci Novák, ale Sidor bol pozorný.

Prišla 9. min, Takáč sa preštrikoval žilinskou obranou, položil si Laca a vsietil úvodný gól zápasu – 0:1. O štyri minúty neskôr z podobnej pozície mal príležitosť na zvýšenie Paločko, ale Laco jeho pokus kryl. Žilina v snahe vyrovnať pridala, ale jej tlak nebol efektívny.

II. tretina

V 25. min sa sám pred Sidorom ocitol kapitán Dlouhý, no nevyrovnal. Gól prišiel až o minútu neskôr, keď najlepší žilinský strelec Tomas unikol obrancom hostí a nedal Sidorovi šancu – 1:1. Následne mali obe mužstvá početné výhody pri vylúčení Kloudu a Paločka, ale nedokázali ich zužitkovať. V poslednej desaťminútovke druhej tretiny zaujala iba strela Rúfusa v 36. min a mužstvá išli do kabín za nerozhodného stavu.

Gólovo najúrodnejšia bola posledná tretina. Hneď v jej úvode sa pred Sidorom ocitol Linet, ale minul. V 44. min pri vylúčení Šterbáka sa Poprad zásluhou Lapšanského ujal vedenia – 2:1. O minútu početnú prevahu využili aj Žilinčania, konkrétne Buc – 2:2.

V 48. min Macejka prihral Linetovi, ten však mieril len do ľavej žrde Sidorovej bránky. V 51. min unikol Tomáš Sýkora, fauloval ho Leško, ktorý išiel na trestnú ľavicu. Lapšanský švihom dostal "kamzíkov" opäť do vedenia – 2:3.

V 53. min znova zásluhou Sýkoru hostia viedli už o dva góly – 2:4. V 56. min Poprad pridal ďalší presný zásah, no hlavný rozhodca Lokšík ho po dohovore s viedorozhodcom neuznal. V 57. min však hostia predsa využili aj tretiu presilovku v tretej tretine, keď úspešným strelcom pri vylúčení Macejku bol opäť Sýkora – 2:5.

ŠHK 37 Piešťany – MHC Mountfield Martin 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Góly: 6. M. Bartánus (Drgoň, J. Ručkay), 15. Melichárek (S. Saliji, V. Nemec), 53. Holovič (Stupka), 53. Peško (M. Bartánus, Cunik) – 2. Galamboš
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – Sčensný, P. Tvrdoň, 1240 divákov

Zostavy:
Piešťany: Tomek – Bučka, Cunik, Brňák, Valábik, Biro, Drgoň, A. Hruška, M. Toman – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – J. Ručkay, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, Románek
Martin: J. Čech – Smrek, Brcko, A. Novotný, Tupý, I. Ďatelinka, J. Perniš, M. Pokorný, Fillo – Pokrivčák, Galamboš, Rožník – Markovič, M. Beran, Šugár – Themár, Dírer, J. Cíger – Žáčik, Jurášek

Hlasy:
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): "Čakal na nás ťažký zápas, keďže predchádzajúce štyri sme prehrali a na domácom ľade sme ešte v tejto sezóne nedokázali naplno bodovať. Chalani si to uvedomovali, boli sme kŕčovití, z čoho vyplynul gól, ktorý sme dostali v 2. min, keď hral súper v oslabení. Tak ako povedal kolega, tento moment nás nakopol. Chceli sme vyhrať, mali sme šance a bolo dobré, že sme hneď v prvej tretine dokázali otočiť stav na 2:1. V tretej tretine sme chceli hrať najmä zo zabezpečenej obrany, čo sa nám podarilo a dvoma brejkmi sme rozhodli. Sme radi, že sme doma zvíťazili a pomôže nám to v ďalších zápasoch."

Daniel Babka (tréner Martina): "Začali sme celkom dobre, aj keď sme na úvod hrali oslabení. Potom sme dali gól, čo nám asi mierne uškodilo, pretože sme sa zbytočne tlačili dopredu. To pri hraní na tri formácie nebolo príliš vhodné, potom sme začali vypadávať a inkasovali sme. Neboli sme dôrazní pred bránkou, a preto sme prehrali prvú tretinu 2:1. V druhej tretine sme sa stiahli dozadu, Piešťany mali viac z hry, ale neutvorili si vyložené šance. V tretej tretine sme sa už odhodlávali k tlaku, avšak dostali sme dva rýchle góly a bolo pre nás po zápase."

I. tretina

Domáci začali stretnutie veľmi zle. Už v 1. min hrali presilovku, ale po Valábikovej chybe na útočnej modrej unikol Galamboš a v oslabení poslal hostí do vedenia – 0:1. "Havrani" sa však otriasli a v 6. min Jakub Ručkay pri ľavej žŕdke bránky hostí našiel voľného Bartánusa a bolo vyrovnané – 1:1.

Hra sa v ďalšom priebehu prelievala medzi oboma bránkami. V 15. min udreli domáci po akcii Salijiho a Melichárek upravil na 2:1. Na konci 17. min Jakub Ručkay tesne pred bránkou vo výbornej šanci nastrelil len do brankára Čecha.

II. tretina

Hneď na začiatku druhej tretiny pri presilovej hre mali veľkú šancu vyrovnať hostia, ale Tomek výborne zneškodnil šancu osamoteného Brcka. V ďalšom priebehu mali sľubné príležitosti domáci Románek, Nemec aj Holovič, ale brankára hostí neprekonali.

V 30. min hrali domáci presilovku, usadili sa v pásme Martinčanov, no ani ďalšia Ručkayova tutovka si nenašla cestu za bránkovú čiaru. V poslednej minúte druhej časti nevyužil dobrú príležitosť na vyrovnanie hosťujúci Smrek.

V 45. min vybojoval za bránkou hostí puk Nemec, ale Lušňák po prihrávke trafil len do brankára. Pre hostí bola krutá 53. min, lebo za 12 sekúnd dostali dva góly. Najprv Stupka prihral Holovičovi – 3:1 a o chvíľu Peško nedal vyniknúť Čechovej lapačke a upravil na konečných 4:1.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.