Kyjev opäť rozhorel nepokojmi, lieta dlažba a pribúda obetí

0
386

KYJEV 18. februára (WEBNOVINY) – Najnovšie násilie v uliciach ukrajinského Kyjeva si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych a 150 zranených. Informujú tom zahraničné spravodajské portály odvolávajúce sa na opozičné zdroje, podľa ktorých trojica demonštrantov zomrela na následky strelných poranení.

Strety medzi prívržencami opozície a políciou v centre Kyjeva nasledovali po tom, ako niekoľkotisícový dav zamieril k parlamentu, kde mali politici rokovať o požadovaných zmenách v ústave. Pochod bol spočiatku pokojný, situácia sa však zmenila po tom, ako sa niektorí účastníci pokúsili prelomiť zátarasy, na čo poriadkové sily podľa britského portálu BBC použili gumové projektily a poplašné granáty.

Obrazom: Nepokoje na Ukrajine opäť prepukli

Zdroje BBC tiež informovali, že demonštranti zaútočili na policajtov dlažobnými kockami a dymovnicami. Medzi zranenými sú údajne aj desiatky policajtov. Demonštranti podľa televíznej stanice 5 Kanal medzitým vtrhli do centrály vládnej Strany regiónov, odkiaľ ich následne vyhnala polícia.

Odporúčame aj:

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Utorňajší pochod mal vyvinúť nátlak na vládnych politikov, aby nebrzdili snahy o ústavnú reformu, ktorá by mala obmedziť právomoci prezidenta Viktora Janukovyča. Rokovanie parlamentu predtým zablokovali opoziční poslanci, ktorí obsadili pódium po tom, ako im znemožnili podať návrh uznesenia o vrátení ústavy do stavu spred roka 2004. Prítomný líder opozičnej strany UDAR (Ukrajinská demokratická aliancia za reformu) Vitalij Kličko napriek násiliu vyzval Janukovyča, aby nariadil stiahnutie poriadkových síl z ulíc a zabránil tak vyostrovaniu “konfliktu v spoločnosti”, uvádza BBC.

Obrazom: Kyjev očami Slováka

Na Ukrajine začala v pondelok platiť amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na protivládnych nepokojoch, ktorej podmienkou bolo ukončenie okupácie verejných budov. Ešte v piatok prokuratúra oznámila prepustenie všetkých 234 zadržaných aktivistov, ktorí boli až doteraz obvinení z rôznych trestných činov. Vláda tak splnila jednu z hlavných požiadaviek opozície, ktorá však doterajšie ústupky označuje za nepostačujúce a snaží sa presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta.

Vlna násilia je pre slovenskú diplomaciu šok

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí je sklamané a šokované opätovnou vlnou násilia na Ukrajine, ktoré si vyžiadalo niekoľko obetí. “Všetkých účastníkov vyzývame na zdržanlivosť, od vládnej moci očakávame rešpektovanie práva občanov na zhromažďovanie. Silová konfrontácia nesmie byť v súčasnej Európe nástrojom politického boja,” píše sa vo vyhlásení rezortu diplomacie.

Slovenskej republike – susednej krajine Ukrajiny – podľa ministerstva záleží na tom, aby sa Ukrajina nedostala do izolácie, ale aby sa rozvíjala v pozitívnom, demokratickom smere v duchu európskych hodnôt.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.