Kresťanskí demokrati sa zabávali na východe republiky

0
528

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Kresťanskí demokrati sa cez víkend zabávali na východe republiky. V Estrádnej sále Kultúrneho domu vo Vranove nad Topľou sa posledný januárový víkend konalo tradičné kultúrno-spoločenské Fašiangové stretnutie. Už po trinásty krát sa tu predseda KDH Ján Figeľ stretol so svojimi rodákmi a s významnými osobnosťami okresu. Spolu s ním prišiel aj kandidát na prezidenta Pavol Hrušovský. Medzi členov KDH zavítal tiež pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach, ale aj poslanci Ján Hudacký a Pavol Zajac. Fašiangové stretnutie svojimi spevmi a tancami spestril folklórny súbor Lipovec z Vranova n/T. “Stretnutie je príležitosťou pre ľudí, ktorí sa inak za celý rok nestretnú. Boli tam podnikatelia, starostovia, primátori, starostovia, seniori, juniori,” povedal Zajac.
Napriek zábave Figeľ neobišiel vážne témy. Vo svojom príhovore Ján Figeľ sa pozastavil na otázkou, že kto by pred dvadsiatimi rokmi povedal, že idea podstaty tradičnej rodiny, ktorú tvorí okrem detí iba jeden muž a jedna žena, budú dominovať nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. “V súčasnosti je trend, že sa menia definície, mení sa zmysel slov. A keď sa zmení zmysel slov, tak si prestaneme rozumieť. Už Konfucius povedal, že tam, kde sa mení zmysel slov, býva ohrozená ľudská sloboda,” povedal Figeľ. Preto je dôležité pre rodinu, aby jej definícia bola zakotvená aj v ústave. “Ak je rodina základná bunka spoločnosti, mala by byť zakotvená v základnom dokumente štátu. Lebo čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre štát. To vedeli naši otcovia pred nami a toto vie každá zdravá spoločnosť,” dodal predseda KDH.
Pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach tiež zdôraznil potrebu súčasných aktivít na podporu tradičnej rodiny. “Kým v minulosti, po páde totalitného režimu, nebolo potrebné hovoriť o takých prirodzených veciach, akými sú rodina, jej zloženie. Nikto nepochyboval o tom, že rodina je muž, žena a deti. Nikto o tom nepochyboval. No v súčasnosti sa relativizujú aj tieto jednoznačné veci,” povedal pomocný biskup Lach. Z tohto dôvodu sa podľa neho aj náboženské spoločenstvá aktivizujú, čoho jasným dôkazom bol aj tohtoročný pochod za rodinu v Košiciach.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.