Konektor

0
799
Konektor
Konektor
TME je skratka pre Transfer Multisort Elektronik. Je to poľská spoločnosť predávajúci viac ako 500.000 elektronických dielov a súčiastok. Už 30 rokov spoluvytvára trh elektronických súčiastok. Hlavné sídlo firmy TME sa nachádza v Lodži v Poľsku, kde vznikla v roku 1990. Tu sú umiestnené moderné sklady, odkiaľ sú výrobky expedované do najrôznejších krajov a kútov sveta. Základom ich biznisu je rýchla a presná komunikácie so zákazníkmi. Majú založené spoločnosti po celom svete a hovorí 22 jazykmi. Webové stránky majú preložené do 26 jazykov. Rozsiahle zázemie disponuje úžitkovou plochou celkom 18 800 m². Väčšina ponúkaných položiek z katalógu je vďaka tomu okamžite skladom. Distribučné centrum dokáže tak odbaviť až 5 000 zásielok za deň.

Konektor je elektrotechnická súčiastka, ktorá zaisťuje zasúvacie slaboprúdové elektrické spojenie vodičov a káblov rozoberateľné (pripojiteľné a odpojiteľné) opakovateľne bez nástrojov. Konektorom, sa nazýva najčastejšie prepojenie slaboprúdových vedení vrátane vysokofrekvenčných alebo dátových signálov. Spojenie rozoberateľné bez nástrojov, kde kontakty sú na povrchu elektrotechnickej súčiastky a protikus je súčasťou zložitejšieho zariadenie je pätice. Ako svorka sa označuje pripojovacie miesto na elektrickom prístroji, kde je jednotlivý vodič pripojovaný pomocou nástroja. Tieto názvy sú pre konkrétne spôsoby pripojenia typické, ale nedodržiavajú sa dôsledne.

Vlastnosti, ktoré musí konektor mať

  1. spojenie musí byť pevné,
  2. otrasuvzdorné,
  3. vodotesné,
  4. presne orientované,
  5. jednoznačné.

Elektricky musí byť zabezpečený jednoznačný vodivý kontakt, musia sa spojiť konkrétny vodiče. Konektor nemá vnášať do spoja elektrický odpor. Mala by sa zabezpečiť oteruvzdornosť kontaktov a zachovanie elektrických vlastností aj po opakovaných Spojenie a rozpojenie. To sa dosahuje starostlivým výberom materiálov a geometrie kontaktných prvkov.

Konektory M8

Spojky M8 sú široko používaným riešením pre pripojenia, zvyčajne používané pre prenos signálu. Väčšinou sú použité pre pripojenie rôznych typov snímačov a prevádzkových prvkov, napr. pohonov. Použitie závitu M8 šetrí priestor a umožňuje výrobu, spojení odolných voči vonkajším vplyvom.Spojka M8 je pozoruhodné riešenie, vzhľadom na dostupnosť mnohých typov, prispôsobených požiadavkám rôznych odvetví. To platí najmä pre utesnenie spojov a odolnosť voči rôznym látkam. K dispozícii sú produkty pre inštaláciu do kabeláže s využitím ovládacích panelov.

U konektorového spojenie je vždy aspoň jedna časť upevnená na kábli alebo výmenné jednotke. Protikus môže byť tiež súčasťou kábla, alebo je napevno namontovaný. Často je v zariadení niekoľko elektricky i mechanicky zhodných konektorov. Líšia sa len takzvaným kľúčom, výstupkom alebo zárezom, ktorý zaručuje nezáměnnost pripájaných káblov alebo zásuvných jednotiek.