Kimov režim nazval japonského premiéra ázijským Hitlerom

0
416

SOUL 4. februára (WEBNOVINY) – Severokórejské médiá v pondelok opätovne zaútočili na japonského premiéra Šinza Abeho, ktorého pre jeho nacionalistickú rétoriku prirovnali k niekdajšiemu vodcovi nacistického Nemecka Adolfovi Hitlerovi.

Slovný útok sa objavil v uvodníku štátnej agentúry KCNA zverejnenom v utorok. Autor v ňom poukazuje na podobnosti medzi Abeho rétorikou a Hitlerovými predvojnovými vyjadreniami. V polovici januára podobný výpad voči jeho osobe podnikol aj vládny denník Rodong Sinmun.

Hitler z Ázie

Periodikum pod kontrolou komunistického režimu v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) poukázalo na Abeho agendu zmeniť povojnovú pacifistickú ústavu Japonska i na jeho decembrovú návštevu kontroverznej svätyne vnímanej ako symbol japonskej krutovlády v ázijskom regióne.

“Ultrapravicové skupiny vedené Abem… sa snažia odkloniť medzinárodnú kritiku od Japonska niekam inam. Neexistuje rozdiel medzi fašistickým maniakom Hitlerom, ktorý viedol boj proti komunistom, aby ospravedlnil ďalšiu vojnu, a ľahkovážnym Abem, ktorý využíva konfrontáciu so Severnou Kóreou, aby ospravedlnil japonské militaristické ambície,” píše KCNA v úvodníku s titulom Prichádza ázijský Hitler?

Zvyšuje náklady na armádu

Podľa Pchjongjangu totiž líder krajiny vychádzajúceho slnka kritizuje severokórejský raketový a jadrový program s cieľom ospravedlniť rozrastanie japonskej armády.

Abe koncom decembra navštívil kontroverznú posvätnú hrobku Jakusuni, ktorú Číňania a Kórejčania považujú za symbol japonských veľmocenských ambícií z obdobia druhej svetovej vojny. Abe navyše dlhodobo avizuje zmenu ústavy prijatej po katastrofickej porážke cisárstva v druhej svetovej vojne.

Tá zaväzuje vyspelú krajinu iba k možnosti sebaobrany. Japonská vláda však v decembri potvrdila zvýšenie rozpočtu pre armádu, ktorá sa v prepočte za približne 200 miliárd eur okrem iného chystá nakúpiť stíhačky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.