Každý desiaty Slovák zarába mesačne poriadny balík eur

0
1329

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Viac než tisíc eur mesačne je rozdiel medzi najlepšie a najslabšie zarábajúcimi zamestnancami na Slovensku.

Vyplýva to z údajov za tretí štvrťrok minulého roka, ktoré analyzovala štatisticko-výskumná spoločnosť Trexima Bratislava. Desať percent najhoršie platených zamestnancov zarába menej než 385 eur.

Na druhej strane, desať percent najlepšie zarábajúcich poberá mesačne mzdu vyššiu ako 1 416 eur. Priemerná mzda na Slovensku pritom v treťom kvartáli vlaňajška predstavovala 889 eur. Ako ďalej vyplýva zo štatistík, až 65,46 % zamestnancov poberá nižšiu ako priemernú mzdu, a to priemerne 590 eur.

Stále platí, že ženy zarábajú výrazne menej, než muži. "Zárobky žien dosiahli v priemere 773 eur mesačne. To je približne 77 % zárobkov mužov, ktorých priemerná mzda predstavovala 999 eur,“ uviedol analytik Treximy Peter Adamica. Je to však podľa neho len prvotný jednoduchý pohľad na rodový mzdový rozdiel.

"Nezohľadňuje iné kritériá ako počet odpracovaných nadčasových hodín, zastúpenie žien v riadiacich pozíciách, či skrátené úväzky. Pri porovnaní miezd mužov a žien, ktorí pracujú na rovnakej pozícii a v rovnakom podniku, je rodový mzdový rozdiel na úrovni približne 11 % v neprospech žien,“ dopĺňa Adamica.

Spoločnosť Trexima Bratislava je špecializovaná výskumno-štatistická a poradensko-konzultačná spoločnosť, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 1992. Využíva informačný systém o cene práce ISCP. Štatistiky z tohto systému sa podľa spoločnosti opierajú o najširší súbor respondentov, sú spracované priamo od zamestnávateľov formou elektronického zberu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.