Kaliňák by mal potvrdiť zoznam v kauze emisií, žiada SaS

0
425

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka, generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby verejne buď potvrdili, alebo vyvrátili informácie o existencii zoznamu v kauze emisií.

Medializované informácie, že slovenské orgány činné v trestnom konaní majú k dispozícií zoznam ľudí, ktorí si podľa švajčiarskej polície rozdelili zisk z predaja emisií, podľa liberálov len zvyšujú podozrenie, že vyšetrovanie tejto kauzy bolo zmanipulované. „Iba slepý nevidí neuveriteľne laxný postup slovenskej polície a prokuratúry v prípade, ktorý počas prvej Ficovej vlády smrdel podvodom ako hnilá ryba,“ povedal podpredseda SaS a poslanec Ľubomír Galko.

Odporúčame:

Vyšetrovanie kauzy emisií bolo pod tlakom politikov

Za emisie nebude pykať nikto, stíhanie definitívne zastavili
Štát prerobil v obchode so spoločnosťou Interblue Group zhruba 47 miliónov eur, čo opozičný zákonodarca považuje za dostatočne vysokú sumu na to, aby sa za tento škandál vyvodila trestnoprávna zodpovednosť. „Sme však svedkami ututlávania, bagatelizovania, úplne absurdných policajných záverov o nedostatku dôkazov. Pritom o dôkazy doslova zakopávame,“ konštatoval Galko.

Poslanec SaS je pripravený škandálny postup orgánov činných v trestnom konaní otvoriť na rokovaní brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR za prítomnosti ministra vnútra Kaliňáka. „Dúfam, že minister nazbiera odvahu a bude mať toľko súdnosti, že sa pred poslancami neskryje alebo neprikáže poslancom Smeru môj návrh zablokovať,“ uzavrel Galko.

"Pán poslanec Galko si počas obdobia, ktoré je v politike, nevšimol, že dozor nad vyšetrovaním polície má v tomto štáte prokuratúra. Tá na rozdiel od iných krajín pracuje nezávisle. Po sťažnosti jednej zo strán sporu (ministerstva životného prostredia) sa s rozhodnutím vyšetrovateľa, ktorý v tomto prípade rozhodol o zastavení trestného stíhania, stotožnila aj špeciálna prokuratúra. Kauza emisií sa vyšetruje už od decembra 2009. Ak si pán Galko myslí, že ministri takýmto zoznamom disponujú, prečo ho ako minister obrany predchádzajúcej vlády nezverejnil on sám alebo prečo o zverejnenie takéhoto zoznamu nežiadal aj vtedajšieho ministra vnútra," uviedlo tlačové oddelenie rezortu vnútra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.