Janukovyč po krvavom dni podpísal prímerie, obetí pribudlo

0
493

KYJEV 20. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok oznámilo, že počet obetí nepokojov stúpol na 28. Ďalších 287 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantami v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať.

Ako uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke, medzi hospitalizovanými je 88 policajtov, šesť novinárov a štyria cudzinci. Opoziční aktivisti, ktorí ošetrujú zranených demonštrantov v tamojšom kláštore, však tvrdia, že počet zranených je v skutočnosti oveľa vyšší.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v stredu večer informoval o podpísaní “prímeria” s opozičnými lídrami. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na jeho webovej stránke. Janukovyč zároveň súhlasil s opätovným naštartovaním rokovaní namierených na ukončenie násilia.

Prezident sa s opozíciou takisto dohodol na potrebe stabilizácie “situácie v štáte v záujme spoločenského zmieru,” cituje z jeho vyhlásenia spravodajský portál stanice BBC. Informácie už medzitým potvrdili aj zástupcovia opozície vrátane jedného z jej hlavných lídrov Arsenija Jaceňuka.

Ohlásenie prímeria prichádza v čase najintenzívnejšieho násilia od vypuknutia krízy spred troch mesiacov. Janukovyč pritom krátko predtým obvinil opozičných lídrov, že ku krvavým stretom prispeli aj oni. Vzápätí však odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu tamojšej armády Volodymyra Zamanu.

Odporúčame aj:

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie ustálo

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Spojené štáty vystupňovali tlak na ukrajinskú vládu a zaviedli zákaz cestovania do USA pre 20 vysokých predstaviteľov krajiny. Stalo sa tak po tom, čo sa kríza na Ukrajine zhoršila. Viktor Janukovyč v reakcii v stredu večer podpísal “prímerie” s opozičnými lídrami. Americký prezident Barack Obama ocenil prímerie ako “vítaný krok vpred”, zdôraznil však, že Biely dom bude situáciu naďalej pozorne monitorovať. Zároveň vyjadril nádej, že rokovania povedú k vzniku prechodnej dočasnej vlády, ktorá zabezpečí slobodné a demokratické voľby. Odoprenie cestovných víz do USA sa týka osôb zodpovedných za nariadenie porušovanie ľudských práv, ktoré “súvisí s politickým útlakom”, konkrétne mená však ministerstvo zahraničia nezverejnilo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.