Jahnátek si vydýchol, výbor stopol konanie pre Komjatice

0
491

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v utorok stopol konanie voči ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, ktorý národnej rade predložil neúplné majetkové priznanie.

Jahnátek argumentoval, že nevedel o tom, že vlastní ornú pôdu v Komjaticiach, pretože ju získal dedičstvom v rokoch, keď o tom ani nemusel vedieť. Poslanci Smeru-SD sa s týmto Jahnátkovým tvrdením zhodli, podľa Oľgy Nachtmannovej (Smer-SD) Jahnátek o zdedených pozemkoch nevedel a nevyužíval ich.

Zákonodarcovia strany Roberta Fica preto zamietli návrh poslanca Mosta-Híd Zsolta Simona, aby Jahnátkovi výbor za neúplné majetkové priznanie udelil štandardnú pokutu vo výške trojnásobku platu. Simon zdôraznil, že Jahnátek o dedičstve musel vedieť, čo dokazujú zápisnice z usporiadania dedičstva.

Odporúčame:

Katastrálny úrad potvrdí, či Jahnátek vedel o dedičstve

“Alebo minister tvrdí, že brat a sestra sfalšovali jeho podpis,” pýtal sa poslancov Smeru-SD. Rovnako pripomenul, že pri vyrovnaní dedičstva Jahnátek dostal od brata peniaze a voči dedičskému konaniu sa neodvolal. Simon všetkých upozornil, že výbor nerozhoduje o tom, či minister neúplné majetkové priznanie podal úmyselne alebo neúmyselne, ale či zákon porušil alebo neporušil.

Monika Gibalová z KDH pripustila, že výmery pozemkov, ktoré Jahnátek nezahrnul do majetkového priznania, pre ministra majú asi takú cenu ako pre ňu desiatová polievka a že zákon, na základe ktorého výbor postupuje, treba “prekopať”. Fakticky však zákon podľa nej minister porušil a mal by zaplatiť sankciu, teda prísť o tri platy.

Aj poslanec za SaS Peter Osuský členov výboru vystríhal, že posudzovanie veci podľa toho, či konal Jahnátek “dopatrene” alebo “nedopatrene”, je scestné. Množstvo ľudí, ktorí majú problém s majetkovým priznaním pred parlamentným výborom, totiž podľa vlastných slov spravilo chybu “nedopatrením”, podľa tohto prístupu by žiaden z nich nemal dostať pokutu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.