IRA sa hlási o slovo, britskej armáde poslala listové bomby

0
291

LONDÝN 18. februára (WEBNOVINY) – K listovým bombám, ktoré dostala minulý týždeň britská armáda, sa prihlásila skupina tvrdiaca, že je Írska republikánska armáda (IRA). Informuje o tom britská spravodajská stanica BBC.

Podľa metropolitnej polície skupina kódované stanovisko zaslala v sobotu denníku v Severnom Írsku. Spolu štyri jednoduché, no funkčné výbušné mechanizmy dostali vo štvrtok na miestach registrujúcich brancov v Oxford, Sloughe, Kente a Brightone. Britský premiér David Cameron v reakcii zvolal zasadnutie krízového štábu Cobra.

Protiteroristická polícia vtedy uviedla, že išlo o “malé, ale skutočné ohrozenie”. Experti zaistili všetky zásielky a výbušniny zneškodnili. Listové bomby prišli do kancelárií armády v grófstvach Hampshire, Kent a Berkshire aj minulý utorok.

Severné Írsko bolo tri desaťročia miestom krvavých nepokojov a útokov, pri ktorých zomrelo 3 500 ľudí. V roku 1998 podpísali obe strany mierovú dohodu, ktorá zabezpečila rozdelenie moci medzi protestantmi a katolíkmi. Z času na čas však dochádza k bojom medzi konkurenčnými skupinami a útokom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.