Historický moment, rozdelené kórejské rodiny sa stretávajú

0
372

SOUL 20. februára (WEBNOVINY) — Viac než 100 Juhokórejčanov smeruje cez hranice do Severnej Kórey na zriedkavé stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou. Stretnutia sa uskutočnia od 20. do 25. februára v rámci posledného oteplenia vzťahov medzi oboma znepriatelenými krajinami.

Ide pritom o prvú takúto udalosť od roku 2010. Analytici predpokladajú, že Pchjongjang si želá zlepšenie vzťahov so Soulom, aby povzbudil zahraničných investorov a poskytovateľov pomoci. Stretnutia sa uskutočnia aj napriek juhokórejsko-americkým cvičeniam, ktoré sa začnú v pondelok a proti ktorým Pchjongjang ostro protestuje.

Obrazom: Rozdelené Kórejské rodiny sa po 50 rokoch konečne mohli objať

Vo štvrtok autobusmi do KĽDR vyrazilo 82 starších Juhokórejčanov, ktorých sprevádza 58 príbuzných. Viac než dve desiatky z nich sú pripútané na vozík, dvaja cestujú v sanitkách, pretože potrebujú zdravotnú asistenciu. Svojim rodinným príslušníkom na Severe nesú darčeky ako oblečenie, lieky a potraviny.

Odporúčame:

Severná Kórea hrozí zrušením stretnutí rozdelených rodín

Južná Kórea vyzýva Sever, aby urýchlil zjednocovanie rodín

Severná Kórea chce obnoviť stretávky rozdelených rodín

Stretnutia sa uskutočnia v turistickej oblasti Kchumgang a nasledovať bude spoločný obed. Očakáva sa, že na stretnutí sa zúčastní okolo 180 Severokórejčanov. Juhokórejčania boli pred cestou poučení, že nesmú hovoriť o politike.

Na zozname čakajúcich na stretnutie s rodinou na Severe je okolo 72 000 Juhokórejčanov, približne polovica má vyše 80 rokov. Pri každej príležitosti sa však vyberie len asi stovka, uvádza spravodajská stanica BBC.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím. Napätie v regióne bolo v poslednom období mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.