Havlovi odhalili v Barcelone pamätník v podobe stoličiek

0
351

BARCELONA 16. februára (WEBNOVINY) – Starosta španielskej Barcelony Xavier Trias a český exminister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg v sobotu v parku katalánskej metropoly odhalili pamätník zosnulému českému exprezidentovi Václavovi Havlovi.

Spomienka na niekdajšieho disidenta má podobu dvoch stoličiek, stolu a stromu. Symbolizovať má miesto na stretávanie a diskusiu. V poradí tretí obdobný netradičný pamätník odhalili už aj v írskej metropole Dublin a americkom hlavnom meste Washington.

Podľa knižnice Václava Havla, ktorú cituje portál ČT24, bude pamätné miesto s názvom Havel´s place príležitosťou, „kde bude možné diskutovať a premýšľať v duchu ideálov a životných postojov Václava Havla“

Obrazom: Výnimočný Václav Havel

Havel zomrel vo veku 75 rokov v decembri 2011. Posledný prezident Československa a prvý prezident Českej republiky bol jednou z vedúcich postav novembrových udalosti roku 1989 a symbolom konca komunistického režimu v Československu. Bol zvolený za prvého československého prezidenta po páde totality.

V novembri 1989 sa Václav Havel stal vedúcou osobnosťou politických zmien a tvárí nežnej revolúcie. Druhýkrát bol za prezidenta zvolený po prvých slobodných voľbách v roku 1990.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.