Guvernér štátu Washington pozastavil vykonávanie popráv

0
262

OLYMPIA 12. februára (WEBNOVINY) – Guvernér amerického štátu Washington v utorok oznámil rozhodnutie pozastaviť vykonávanie trestu smrti na jeho území, keďže tamojšie orgány podľa neho k záležitosti pristupovali nedôsledne.

Podľa vyhlásenia citovaného spravodajským kanálom CNN bude Jay Inslee odteraz až do skončenia svojho pôsobenia vo funkcii odsúdencom udeľovať odklad výkonu trestu, čo však neznamená milosť a ich popravenie v budúcnosti tak nebude vylúčené. Politik Demokratickej strany k rozhodnutiu dospel po niekoľko mesiacov trvajúcom prehodnocovaní súčasnej praxe vo Washingtone, ktoré preukázalo “nerovné” uplatňovanie práva.

Od roku 1976, keď Najvyšší súd USA umožnil obnovenie vykonávania popráv, podľa zdrojov CNN usmrtili na území Washingtonu piatich odsúdencov a ďalší deviati momentálne na výkon trestu smrti čakajú. Zatiaľ posledná poprava sa v štáte konala v roku 2010. Podobné moratórium ako vo Washingtone platí aj v ďalších siedmich z 32 štátov USA, kde je v súčasnosti možné tresty smrti udeľovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.