Grécke banky potrebujú navýšiť kapitál o päť miliárd eur

0
416

ATÉNY 21. februára (WEBNOVINY) – Štyri najväčšie banky v Grécku budú pravdepodobne potrebovať dodatočný kapitál v objeme zhruba 5 mld. eur. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje z bankového sektora.

Čiastka údajne vychádza z aktuálneho kola záťažových testov, ktoré uskutočnila centrálna banka krajiny. Prípadné navýšenie kapitálu podlieha schváleniu zo strany medzinárodných veriteľov. “Celkový odhad potrebného kapitálu je zhruba 5 mld. eur,” uviedol pre agentúru Reuters vplyvný bankový zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite. Kapitálové požiadavky jednotlivých bánk nešpecifikoval.

Štyri najväčšie grécke banky – National Bank, Alpha Bank, Piraeus Bank a Eurobank, vlani v lete posilnili svoj kapitál o celkovo 28 mld. eur. Centrálna banka pristúpila k druhému kolu stresových testov s cieľom zistiť, či banky po rekapitalizácii dokážu odolať budúcim krízam.

Grécka ekonomika je už šiesty rok v recesii a od začiatku krízy sa zmenšila o 23 %. Nezamestnanosť dosahuje rekordných 28 %, čo je najvyššia miera v celej EÚ. Krajina čerpá od EÚ a Medzinárodného menového fondu dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Medzinárodní veritelia odhadujú, že ekonomika sa tento rok vráti k miernemu rastu, keď posilní o 0,6 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.