Gasparinová vyhrala šprint, Kuzminová bežala trestné okruhy

0
278

LE GRAND BORNAND 14. decembra (WEBNOVINY) – Švajčiarka Selina Gasparinová sa stala víťazkou sobotňajších rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 3. kola Svetového pohára biatlonistiek vo francúzskom Le Grand Bornand.

Okrem skvelého bežeckého výkonu predviedla bezchybnú streľbu a práve preto zvíťazila pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou, ktorá s jednou chybou na strelnici zaostala o 8,3. Tretia skončila Ukrajinka Vaľ Semerenková (+11,5).

Gasparinová zopakovala svoj triumf spred týždňa z rakúskeho Hochfilzenu a dostala sa na čelo hodnotenia rýchlostných pretekov vo Svetovom pohári. Líderkou bojov o veľký glóbus zostala Češka Gabriela Soukalová, ktorá v sobotu skončila štvrtá.

Najlepšia spomedzi štvorice Sloveniek Anastasia Kuzminová obsadila 16. miesto s odstupom 41,1 s za víťazkou. Úradujúca olympijská šampiónka v tejto disciplíne dvakrát chybila pri streľbe, musela na dva trestné okruhy a to ju stálo miesto v elitnej desiatke. Celkovo vo Svetovom pohári sa Kuzminová posunula z 11. na 10. miesto. Body do bojov o krištáľové glóbusy si pripísala aj Janka Gereková za 29. miesto (+1:09,8, 2 strelecké chyby).

V hodnotení rýchlostných pretekov je Gereková sedemnásta, o tri miesta pred Kuzminovou. Ďalšie dve Slovenky sa už v sobotu nezmestili ani do bodovanej štyridsiatky, ani do šesťdesiatky zaručujúcej účasť v nedeľňajších stíhacích pretekoch. Terézia Poliaková obsadila 81. a Ivona Fialková 88. miesto.

Svetový pohár v biatlone – Le Grand Bornand (Fr.):

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km:
1. Selina Gasparinová (Švaj.) 20:51,4 min (0 trestných okruhov), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +8,3 (1), 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) +11,5 (1), 4. Gabriela Soukalová (ČR) +13,2 (1), 5. Oľga Viluchinová (Rus.) +19,3 (0), 6. Franziska Preussová a Franziska Hildebrandová (obe Nem.) +25,4 (0),… 16. Anastasia Kuzminová +41,1 (2), 29. Janka Gereková +1:09,8 (2), 81. Terézia Poliaková +2:51,5 (3), 88. Ivona Fialková (všetky SR) +3:16,6 (3).

Poradie vo Svetovom pohári v rýchlostných pretekoch (malý glóbus):
1. Selina Gasparinová (Švaj.) 142 bodov, 2. Irina Starychová (Rus.) 118, 3. Veronika Vítková (ČR) 108, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 100, 5. Gabriela Soukalová (ČR) 99, 6. Oľga Zajcevová (Rus.) 98,… 17. Janka Gereková 64, 20. Anastasia Kuzminová (obe SR) 59.

Poradie vo Svetovom pohári celkovo (veľký glóbus):
1. Gabriela Soukalová (ČR) 191 bodov, 2. Selina Gasparinová (Švaj.) 179, 3. Irina Starychová (Rus.) 171, 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 153, 5. Veronika Vítková (ČR) 151, 6. Vaľ Semerenková (Ukr.) 148 ,… 10. Anastasia Kuzminová 138, 27. Janka Gereková (obe SR) 77.

Rýchlostné preteky mužov na 10 km, ktoré sú súčasťou 3. kola Svetového pohára v biatlone vo francúzskom Le Grand Bornand ovládol 20-ročný Nór Johannes Thingnes Bö. Mladší brat známejšieho Tarjeia Böa zvíťazil s náskokom 32,9 s pred Čechom Ondřejom Moravcom. Títo dvaja pretekári sa ani raz nepomýlili na strelnici.

Tretí skončil domáci favorit a suverén doterajšej časti sezóny Martin Fourcade, ktorý za víťazom zaostal o 37,1 s aj vďaka jednému nepresnému výstrelu a nutnosti odbehnúť jedno trestné kolo.

Zo štvorice Slovákov sa až traja prebojovali do nedeľňajších stíhacích pretekov. Najvyššie zo Slovákov skončil Matej Kazár na 26. mieste s odstupom 1:19,2 min za víťazným Böom. Tomáš Hasilla bol klasifikovaný na 32. mieste, čím získal pre seba prvé body v tejto sezóne SP. Pomohla mu k tomu aj bezchybná streľba v ľahu aj stoji. Hasilla o päť priečok zdolal skúseného Pavla Hurajta, Miroslav Matiaško sa v 101-člennej konkurencii musel uspokojiť so 69. miestom.

Rýchlostné preteky mužov:
1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 22:06,7 min (0), 2. Ondřej Moravec (ČR) +32,9 (0), 3. Martin Fourcade (Fr.) +37,1 (1), 4. Dmitryj Malyško (Rus.) +39,7 (0), 5. Simon Schempp (Nem.) +40,6 (0), 6. Daniel Mesotitsch (Rak.) +41,9 (0), … 26. Matej Kazár +1:19,2 (1), 32. Tomáš Hasilla +1:29,8 (0), 37. Pavol Hurajt +1:43,3 (1), 69. Miroslav Matiaško (všetci SR) +2:30,9 (4)

Poradie vo Svetovom pohári (veľký glóbus):
1. Martin Fourcade (Fr.) 282 bodov, 2. Simon Eder (Rak.) 149, 3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 143, 4. Jevgenij Usťugov (Rus.) 133, 5. Fredrik Lindström (Švéd.) 128, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 127, … 50. Matej Kazár 23, 51. Pavol Hurajt 22, 62. Tomáš Hasilla (všetci SR) 9.

1. Martin Fourcade (Fr.) 162 bodov, 2. Fredrik Lindström (Švéd.) 108, 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 92, 4. Lars Berger (Nór.) 89, 5. Dmitrij Malyško (Rus.) 86, 6. Tim Burke (USA) a Anton Šipulin (Rus.) – obaja 78, … 43. Pavol Hurajt 22, 49. Matej Kazár 15, 56. Tomáš Hasilla (všetci SR) 9.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.