Figeľovci ešte Paškovo odvolanie nepodpíšu, čakajú na návrh

0
474

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Poslanci NR SR za KDH zatiaľ nepridajú podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie predsedu zákonodarného zboru Pavla Pašku. S iniciatívou odvolať Pašku prišiel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič.

Jedným z dôvodov jeho návrhu je pripravované obmedzenie pohybu novinárov po parlamente. Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan, v KDH zatiaľ rozhodli, že podpismi nepodporia zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Pašku.

“Prebieha rokovanie medzi kancelárom NR SR a redakciami o počte akreditácií. Na základe diskusií má prísť k rozhodnutiu k uspôsobeniu spolupráce s novinármi. Kým nepoznáme definitívne znenie návrhu, je ťažké sa pod niečo podpisovať,” povedal Abrhan s tým, že kresťanskí demokrati nevidia dôvod, prečo by sa mal meniť systém pohybu novinárov, ktorý v NR SR je.

Odporúčame:

Paška urobil z parlamentu Ficovu slúžku, tvrdí Poliačik

Igor Matovič má plán, ako ,vytrieť kocúra’ Pavlovi Paškovi

Paška rozvášnil opozíciu, zákaz pre novinárov zožal kritiku

Kým nie je definitívne stanovisko kancelárie, je podľa Abrhana zbytočné sa k niečomu pridávať. “Nevidíme však dôvod na zmenu, keď, tak na vylepšenie, aby novinári mali priestor na prácu. Ak zotrvá kancelária na tom, že novinár bude musieť chodiť na rokovanie výboru, ktorý je verejný, v sprievode, na toto dôvod nevidíme,” zdôraznil Abrhan.

Abrhan zároveň kritizoval postup pri návrhu odvolať Pašku. Viskupič to navrhol v pléne bez toho, aby o tom s niekým diskutoval. “Odvolávanie predsedu NR SR sa nemôže robiť tak, že poslanec si zmyslí a v pléne navrhne odvolávanie a čaká, ako ostatní zareagujú,” povedal. Klasický spôsob podľa neho je, aby politické reprezentácie zasadli a zvážili dôvodnosť takéhoto návrhu a potom rokovali s ostatnými opozičnými stranami a dohodli sa na spoločnom postupe.

Viskupič má aj bez hlasov KDH dostatok podpisov na zvolanie schôdze, na ktorej by mal byť Paška odvolávaný pre obmedzenie pohybu novinárov v parlamente. Zatiaľ ich však nepredloží, pretože chce presvedčiť všetkých demokraticky zmýšľajúcich poslancov NR SR, aby jeho iniciatívu podporili. Predseda NR SR podľa Viskupiča nechutným spôsobom zaútočil na slobodu novinárov a slobodu pohybu novinárov v budove NR SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.