Fiat získal úplnú kontrolu nad americkou skupinou Chrysler

  0
  500

  MILÁNO/DETROIT 2. januára (WEBNOVINY) – Taliansky výrobca áut Fiat SpA uzavrel dohodu, v rámci ktorej sa mu podarilo získať úplnú kontrolu nad spoločnosťou Chrysler Group. Po viac ako roku sa tak skončili napäté rokovania, ktoré znemožňovali šéfovi spoločnosti Fiat skombinovať zdroje týchto dvoch automobiliek. Fiat tak získa zvyšný 41,46-percentný podiel v automobilke Chrysler od zdravotného fondu VEBA.

  Tento fond získa za podiel 3,65 mld. USD v hotovosti, z ktorých poskytne 1,9 mld. USD Chrysler a sumu 1,75 mld. USD vyplatí Fiat. Po uzavretí kontraktu musí Chrysler fondu počas troch rokov vyplatiť ďalších 700 mil. USD. Očakáva sa, že tento obchod sa uzavrie 20. januára alebo skôr. Fiat informoval, že vďaka tomu, ako je dohoda zostavená, nebude musieť navýšiť kapitál cez emisiu akcií.

  Plán šéfa Fiatu Sergia Marchionneho podporiť talianskeho výrobcu áut bude podľa analytikov závisieť od schopnosti zdieľať technológie, peniaze a dílerskú sieť s firmou Chrysler, ktorá je treťou najväčšou americkou automobilkou. Zostávajú však opatrní, či zlúčenie týchto dvoch spoločností bude postačujúce na zmenšenie strát Fiatu v Európe. "Toto bude teraz stále viac americká spoločnosť, pretože podnikateľské podmienky v Európe a obzvlášť v Taliansku sú stále náročné,“ povedal Andrea Giuricin, dopravný analytik milánskej univerzity Bicocca University. "Fiat už stratil veľa svojich pozícií v Európe a nebude ľahké ich získať spať,“ dodal.

  (1 EUR = 1,3791 USD)

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.