Eurozóna sa rozšíri, lotyšský lats v januári skončí

0
321

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Vstup Lotyšska do eurozóny od 1. januára 2014 rozšíri Európsku menovú úniu na 18 členov. V tento deň euro nahradí lotyšskú menu lats, a to v pevnom výmennom kurze 0,702804 LVL/EUR.

Informovala o tom v utorok Národná banka Slovenska (NBS). Počas prvých týždňov budúceho roka budú v Lotyšsku v obehu obidve meny, pričom pri platbách sa hotovosť bude vydávať v eurách. Lats prestane byť v Lotyšsku zákonným platidlom 15. januára 2014.

Lotyšský lats budú v Lotyšsku bezplatne vymieňať do 31. marca 2014 na poštách a do konca júna budúceho roku v komerčných bankách. Centrálna banka Lotyšska, Latvijas Banka, bude bankovky a mince lotyšského latsu vymieňať bezplatne v neobmedzenom množstve a bez časového obmedzenia.

Národná banka Slovenska a ostatné národné centrálne banky krajín eurozóny budú bankovky lotyšského latsu vymieňať bezplatne od 1. januára do 28. februára 2014. "Národná banka Slovenska bude lotyšské bankovky vymieňať len na svojom pracovisku v Bratislave, a to do výšky 1 000 eur na osobu a transakciu za deň," informovala NBS.

>Zatiaľ poslednou krajinou, ktorá vstúpila do eurozóny, bolo 1. januára 2011 Estónsko. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Lotyšsko, ktoré spolu s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe, prešlo v rokoch 2008 – 2009 vážnou krízou. V reakcii na prepad ekonomiky zaviedlo jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe. Riga chce národnú menu lats vymeniť za euro aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.