Európa sa dohodla s Janukovyčom na riešení ukrajinskej krízy

0
273

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na nočných rokovaniach s ministrami zahraničných vecí Európskej únie dosiahol zatiaľ bližšie nešpecifikovanú “dohodu”.

V piatok ráno o tom informoval Janukovyčov úrad. Opozícia zatiaľ dohodu nekomentovala, agentúra Reuters však s odvolaním sa na diplomatické zdroje uviedla, že rokovania boli “veľmi ťažké”. K informáciám sa zatiaľ oficiálne nevyjadrili ani šéfovia diplomacií Poľska, Nemecka a Francúzska, ktorí sa na rokovaniach zúčastňujú.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Dohodu, ktorej detaily sú nejasné, by mali podpísať v piatok okolo 11:00. Podľa portálu Ukrajinsjkaja pravda sa počas noci dohodli na ústave z roku 2004, obmedzení prezidentských právomocí do 48 hodín a do desiatich dní by mala vzniknúť koaličná vláda. Podľa ukrajinského portálu prezident Viktor Janukovyč údajne súhlasí s predčasnými voľbami, ktoré by sa mohli konať v decembri 2014. O možnosti vypísania predčasných volieb informoval už vo štvrtok poľský prezident Donald Tusk.

Odporúčame:

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

Únia sa vo štvrtok dohodla aj na zavedení sankcií voči niektorým vysokým ukrajinským predstaviteľom.

Podľa opozičných zdrojov si strety v Kyjeve od utorka vyžiadali už najmenej 128 obetí na životoch ako aj niekoľko stoviek zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva podľa Ukrajinskej pravdy zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

Obrazom: V Kyjeve sa prelievala vo štvrtok krv

Na Majdane zatiaľ vládne mier, desaťtisíce demonštrantov však v centre Kyjeva ostáva a čaká na výsledky rokovaní.

Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť. Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní.

Odporúčame:

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj “ďalšie zločiny proti ľudskosti”. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.

Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.

Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.