EK chce dosiahnuť pokrok v reforme ochrany osobných údajov

0
442

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) vyzvala na dosiahnutie pokroku v navrhovanej reforme európskych pravidiel ochrany údajov z roku 1995, ktorá má posilniť práva na ochranu súkromia v on-line prostredí a podporiť digitálnu ekonomiku Európy.

Výsledkom reformy, ktorú EK navrhla ešte v roku 2012, má byť jediný právny rámec platný v celej EÚ. Cieľom je zjednodušiť a štandardizovať nariadenia o ochrane súkromných údajov z roku 1995, ktoré jednotlivé členské štáty doteraz implementovali rôznymi spôsobmi.

Občania EÚ by napríklad získali jednoduchší prístup k svojim osobným údajom, ako aj právo vymazať tie informácie, na ktorých uchovávanie už nebudú existovať zákonné dôvody. Národné úrady na ochranu údajov by získali právo finančne postihovať spoločnosti, ktoré porušujú pravidlá.

Technologický pokrok a globalizácia zmenili spôsob, akým sa údaje zhromažďujú, sprístupňujú a používajú. Členské štáty okrem toho implementoval pravidlá o ochrane údajov z roku 1995 odlišne, čo malo za následok rozdiely v ich uplatňovaní. Zavedenie jediného právneho predpisu preto odstráni rozdielnosť týchto právnych úprav.

Reforma pomôže posilniť dôveru spotrebiteľov v on-line služby a poskytne veľmi potrebný impulz pre rast, tvorbu pracovných miest a inováciu v EÚ. Až deväť z desiatich Európanov totiž uvádza, že sú znepokojení mobilnými aplikáciami, ktoré zhromažďujú osobné údaje bez ich súhlasu. Väčšina má tiež obavy z toho, ako môžu spoločnosti použiť informácie, ktoré zverejnia.

Návrh reformy musí schváliť Európsky parlament a Európska rada. EK očakáva, že by sa tak mohlo stať do konca tohto roka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.