Egyptských futbalových výtržníkov znovu postavia pred súd

0
434

KÁHIRA 7. februára (WEBNOVINY) – Egyptský kasačný súd vo štvrtok nariadil nový proces pre 21 futbalových fanúšikov, ktorých pred rokom odsúdili na smrť obesením za násilie na štadióne v meste Port Said.

Dôvodom opakovaného procesu je údajné politické pozadie verdiktov voči výtržníkom, ktorých konanie z februára 2012 stálo život desiatky ľudí. Súd tak vyhovel odvolaniu odsúdených.

Odporúčame aj:

Egyptský súd dal obesiť 21 chuligánov, piatim doživotie

Tí poukazovali na záujmy vtedajšej administratívy prezidenta Muhammada Mursího, ktorého medzitým armáda zosadila a pomery v krajine sa zmenili. Podľa napadnutých fanúšikov bol však útok odvetou ministerstva vnútra za ich podporu demonštrácií voči niekdajšiemu prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Obrazom: Tragédia na futbalovom zápase v Egypte

Pri násilnostiach medzi dvoma fanúšikovskými tábormi po súboji domáceho klubu al-Masrí s káhirským klubom al-Ahlí prišlo 1. februára 2012 o život 74 ľudí a ďalšie stovky boli zranené. Incident vyvolali prívrženci al-Masrí, ktorí napriek priaznivému výsledku 3:1 vtrhli na ihrisko bezprostredne po záverečnom hvizde, hádzali kamene, fľaše a svetlice.

Fanúšikovia aj hráči napadnutého al-Ahlí v panike hľadali možnosť úniku, čo dopadlo tragicky. Súd v rámci rovnakého prípadu potrestal tiež piatich ľudí doživotím a 28 zbavil obvinení. Ďalší z celkovo 73 obvinených dostali kratšie väzenské tresty.

Video: Futbalový zápas al-Masrí s káhirským klubom al-Ahlí

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.