Dôchodky bývalým policajtom a vojakom majú stáť 40 miliónov

0
448

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Vyplácanie starobných dôchodkov bývalým policajtom a vojakom si má z rozpočtu Sociálnej poisťovne vyžiadať 40 miliónov eur. Počas rokovania parlamentného výboru pre sociálne veci to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Odhadovaná suma vychádza z toho, že počet priznaných starobných penzií pre bývalých príslušníkov tzv. silových zložiek by mal predstavovať vyše 6-tisíc a priemerná suma starobného dôchodku pre tieto osoby je na úrovni 253 eur.

Spolu by si to malo vyžiadať v tomto roku 17 miliónov eur, pričom ďalších 23 miliónov eur majú byť výdavky na spätnú výplatu dôchodkov tri roky dozadu.

Žiadatelia sa opätovne obracajú na súd

O starobnú penziu by podľa ministra práce mohlo požiadať Sociálnu poisťovňu celkovo vyše 17-tisíc bývalých príslušníkov silových zložiek. Do konca minulého roka už žiadosť o vyplácanie dôchodku podalo 8,7-tisíc bývalých policajtov a vojakov.

Poisťovňa sa podľa Richtera zatiaľ zaoberala 1 677 žiadosťami, z toho v 1 158 prípadoch priznala nárok na starobný dôchodok a 519 žiadostiam o starobnú penziu nevyhovela. "Sú už prípady, kedy sa žiadatelia opätovne obrátili na súd," povedal minister práce.

Šéf poisťovne rokoval o správe z dozoru

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter nariadil dozor rezortu práce a sociálnych vecí v Sociálnej poisťovni v súvislosti so starobnými dôchodkami pre bývalých policajtov a vojakov. Richter sa tak rozhodol pre nejednotnosť pokladov, ktoré dostal od poisťovne, k dôchodkovým nárokom príslušníkov ozbrojených zložiek.

"Dozor bol ukončený, je spracovaná správa, ktorá bola prerokovaná s generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne a bude sa ňou zaoberať aj dozorná rada poisťovne," povedal minister počas rokovania výboru.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.