Do eurovolieb má SDKÚ-DS podľa Freša silný líderský tím

0
416

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS má podľa predsedu strany Pavla Freša do májových eurovolieb veľmi silný líderský tím.

Po sobotňajších straníckych primárkach sa stal volebným lídrom modrých podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, ktorého podporilo 58,2 percenta účastníkov primárnych volieb. Štefanec porazil súčasného europoslanca Eduarda Kukana, ktorého volili 41,7 percenta straníkov. Ako povedal na tlačovej besede Frešo, volebná účasť v primárkach bola 52 percent. K voľbám prišlo viac ako 2000 členov SDKÚ-DS.

Štefanec a Kukan sú silná dvojka

Podľa Freša Štefanec i Kukan viedli pred primárkami korektnú a zrozumiteľnú kampaň.

“Táto dvojica dokáže byť vo voľbách úspešná. Obaja majú obrovskú kompetenciu v európskych témach,” povedal, pričom pripomenul, že Kukan je spojený s integráciou Slovenska do EÚ a NATO, pretože bol minister zahraničných vecí.

Štefanec bol zas zodpovedný za prípravu Slovenska na euro ako splnomocnenec vlády. “Je to silná dvojka, ktorá sa vyzná v európskych témach. Sú výbornými lídrami,” vyhlásil Frešo.

Voľby prebehli bez škandálov

Prezídium nezaznamenalo v súvislosti s primárkami podľa Freša žiadnu oficiálnu, ani neoficiálnu sťažnosť. V minulosti v Bratislave zaznamenali vo volebnej miestnosti hlasovanie členov, ktorí nebolo v tom čase na Slovensku. V Sučanoch zas tesne pred primárkami kedysi pribudlo viacero členov.

V marci čakajú SDKÚ-DS ďalšie primárky. Tentoraz na ostatné miesta na kandidátke do eurovolieb. Tie by sa mali konať 8. marca. Do 20. marca musia strany podať kompletné kandidačné listiny. Frešo avizoval, že Kukana prezídium bude navrhovať, aby kandidoval z druhého miesta kandidátky.

Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája. V SR pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.