Ceny ropy v úvode týždňa mierne klesli, zlato zdraželo

0
373

NEW YORK 7. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy ukončili pondelkové obchodovanie s miernym poklesom. Optimizmus z obnovenia produkcie na líbyjských ropných poliach prevážil nad obavami z narušenia dodávok z prístavov krajiny kontrolovaných protestujúcimi obyvateľmi.

Výrazné mrazy v USA tiež zvýšili obavy z narušenia produkcie a poklesu dopytu, čo sa podpísalo pod pokles cien čierneho zlata.

Britská ropa Brent poklesla o 16 centov na 106,73 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy sa znížili o 53 centov na 93,43 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok rástli. Podpísalo sa pod to oslabenie na akciových trhoch v USA a tiež slabší dolár. Podľa analytikov to vyzerá tak, že zlato na začiatku roku 2014 reaguje na pokles akciových trhov rastom po tom, ako sa v minulom roku výrazne prepadlo, zatiaľ čo akciové trhy si zapísali rekordné maximá.

Spotová cena zlata posilnila do 20:20 GMT o 0,3 % na 1 239,39 USD za uncu. Tento žltý kov si doposiaľ v tomto roku pripisuje 3-percentné zisky po tom, ako sa v minulom roku jeho cena prepadla o 28 %. Išlo tak o najvýraznejší pokles od roku 1982. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy naopak zlacneli o 60 centov na 1 238 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.