Ceny ropy aj zlata sú opäť nižšie

0
798

NEW YORK 8. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli. Britská ropa Brent poklesla tretí deň po sebe. Dôvodom je silnejší dolár, ako aj pokrok v rozhovoroch medzi Západom a Iránom o iránskom jadrovom programe. Americký dolár posilnil, keďže Európska centrálna banka (ECB) znížila svoje úrokové sadzby na rekordné minimum 0,25 %.

Irán urobil podľa predstaviteľa iránskej vlády pokrok v rokovaniach so šiestimi svetovými mocnosťami o jadrovom programe Teheránu. Obe strany sa pokúšajú ukončiť dlhotrvajúcu patovú situáciu, rokovania sú však náročné. Ceny britskej ropy Brent oslabili o 1,7 % na 103,46 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 60 centov na 94,20 USD za barel.

Zlato vo štvrtok pokleslo na trojtýždňové minimum. Dôvodom je rozhodnutie ECB znížiť úrokové sadzby. K poklesu cien zlata prispeli aj údaje o raste americkej ekonomiky, ktorá v treťom štvrťroku posilnila viac, ako sa očakávalo, keďže firmy doplnili stav zásob. Spomalenie rastu spotrebiteľských a podnikateľských výdavkov však naznačilo základnú slabosť hospodárstva.

Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny medziročne vzrástol o 2,8 %, čiže najvýraznejšie od tretieho kvartáli 2012. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu. Spotová cena zlata do 21:08 GMT poklesla o 0,9 % na 1 305,85 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 9,30 USD na 1 308,50 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.