Ceny ropy aj zlata poklesli, trhy sa obávajú čínskych dlhov

0
369

NEW YORK 31. decembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok klesli. Objavujú sa totiž signály, že dodávky ropy z Líbye sa začínajú zotavovať.

Na trhoch taktiež zavládli obavy z toho, že rastie zadlženie regionálnych čínskych vlád. Čína je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Cena britskej ropy Brent poklesla o 97 centov na 111,21 USD za barel. Americká ropa zlacnela o 1,03 USD na 99,29 USD za barel.

V pondelok zlacnelo aj zlato. Jeho cena sa dostala pod hranicu 1 200 USD za uncu. Zlato smeruje k najhoršiemu celoročnému výsledku za viac ako tri desaťročia, keďže za tento rok by mala hodnota zlata klesnúť o približne 30 %. Zlato investori zvyčajne používajú na ochranu pred infláciou, tá však v súčasnosti nie je hrozbou. Spotová cena zlata do 21:36 GMT poklesla o 1,4 % na 1 195,96 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 10,2 USD na 1 203,8 USD za uncu.

Čína prisľúbila, že zníži dlhy regionálnych vlád

Čínska Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC) sa v utorok zaviazala, že zníži dlh regionálnych vlád. Podľa NDRC je dlh regionálnych vlád celkovo pod kontrolou, komisia však prijme opatrenia na zníženie tohto dlhu.

Miestne vládne finančné spoločnosti budú môcť napríklad vydávať dlhopisy, ktoré nahradia existujúce krátkodobé cenné papiere s vysokou úrokovou sadzbou. Komisia tiež urobí opatrenia, aby podnietila prílev súkromného kapitálu do infraštruktúrnych projektov.

Dlhy čínskych regionálnych samospráv vzrástli ku koncu júna na 3 bil. USD. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnil čínsky Národný kontrolný úrad. Ide tak o menšiu sumu, než prognózuje trh, avšak stále poukazuje na to, že fiškálna záťaž je hlavným zdrojom rizika v čínskej ekonomike. Peking naposledy zverejnil porovnateľnú správu v roku 2010, kedy kumulatívny dlh lokálnych vlád predstavoval 10,7 bil. jüanov (CNY). V porovnaní so súčasnou sumou tak ide o nárast o 67 %. Celkový dlh krajiny vrátane dlhu centrálnej vlády predstavuje 58 % hrubého domáceho produktu (HDP).

(1 EUR = 1,3783 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.