Ceny americkej ropy vzrástli, zlato zlacnelo

0
212

NEW YORK 15. januára (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy v utorok rástli, pod čo sa podpísali náznaky, že stav americkej ekonomiky sa zlepšuje. Britská ropa Brent však zlacnela. Nadol ju potiahlo mierne zvýšenie dodávok ropy z Líbie a očakávania, že iránska ropa sa vráti na trh.

Hlavné svetové mocnosti sa priblížili k dohode s Iránom o jeho spornom jadrovom programe, keď obe strany podporili dohodu, ktorá má vstúpiť do platnosti 20. januára. Februárové dodávky britskej ropy Brent klesli o 36 centov na 106,39 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy posilnili o 79 centov na 92,59 USD za barel.

Ceny zlata oslabili v utorok o takmer jedno percento a ukončili tak rast, ktorý trval tri dni po sebe. Nárast akciových trhov v USA, pod ktorý sa podpísali povzbudivé údaje o vývoji decembrových maloobchodných tržieb, zmenšili príťažlivosť zlata ako zábezpeky voči riziku.

Doposiaľ si v tomto roku zlato pripisuje 3-percentné zisky po tom, ako v minulom roku zlacnelo o 28 %, kedy reagovalo na rast akciových trhov, ktoré zaznamenali rekordné maximá. Spotová cena zlata bola o 20:05 GMT na úrovni 1 242,66 USD za uncu, čo bolo o 0,8 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 5,70 USD na 1 245,40 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.