Čaplovičov rezort si robí z učiteľov dobrý deň, hromží OĽaNO

0
381

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva si podľa poslanca za OĽaNO Richarda Vašečku opäť robí z učiteľov dobrý deň a pokúša sa ich vodiť za nos. Poslanci za OĽaNO takto reagovali na postup rezortu školstva, ktoré spätne znížilo odmenu učiteľom o 20 percent za projekty z eurofondov.

Učiteľom dalo ministerstvo v minulom roku možnosť privyrobiť si a mohli za 500 eur vypracovať scenár v oblasti digitálneho vzdelávania. Teraz v januári, asi pol roka po začatí projektu, cenu znížilo na 400 eur za jeden scenár, pričom zníženie sa týka aj práce, ktorú už učitelia na celom Slovensku pre rezort urobili.

“Považujem to za veľmi nefér. Súhlasil by som, ak by sa znížená odmena týkala projektov odovzdaných od januára 2014, teda nového roka, ale znížiť odmenu spätne sa mi zdá nefér,” povedal učiteľ Ľuboš Michalík zo Zlatých Moraviec. Osobne od júna 2013 vypracoval 17 scenárov, dva mu vyplatili v auguste v dohodnutej odmene 500 eur za jeden, jeden mu neschválili a ďalších 14 scenárov vyplatených nemá.

Odporúčame:

Študentom majú dať prax dielne v podnikoch, tvrdí Čaplovič

Učiteľ vystúpil pred novinármi

Zníženie ceny znamená, že by prišiel o 1400 eur. Učiteľ rovnako pripomenul, že od septembra 2013 pracoval bez zmluvy, keďže mu povedali, aby robil ďalej a peniaze mu vyplatia neskôr. V januári Ústav informácií a prognóz školstva, ktorý projekt realizuje, zverejnil, že odmena sa znižuje z 500 na 400 eur a platí to aj na už odovzdané scenáre. Michalík na jednej strane poďakoval rezortu školstva za možnosť privyrobiť si, na druhej strane projekt podľa neho nebol dotiahnutý.

Obyčajní ľudia vyzývajú ministra školstva Dušana Čaploviča, aby záležitosť riešil. Poslanec OĽaNO Igor Hraško zdôraznil, že ak si štát neplní svoje záväzky voči svojim vlastným zamestnancom, je to pre ľudí veľmi demotivujúce. Rezort by podľa OĽaNO mal učiteľom zaplatiť za vykonanú prácu sľúbenú odmenu.

“Predstavte si jedného z tých veľkých dodávateľov, ktorý ministerstvu dodáva x-násobne predražený software a ktorý spolu s úradníkmi zhltne 92 percent národných projektov – ak by mu ministerstvo zrazu oznámilo, že mu spätne sekne zazmluvnené ceny o 20 percent a že nech zarobí na tom, že dodá viac. Jeho právnici by z ministerstva vysúdili aj posledné gate. Učiteľov asi klamať možno – tí takých dobrých právnikov a sponzorov zjavne nemajú,” konštatoval nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Ministrovi Čaplovičovi poslal interpeláciu s otázkou, či to nechá tak alebo zruší rozhodnutie ministerstva.

Ide o projekt z eurofondov s názvom Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety. V rámci neho učitelia spolupracujú na výrobe digitálnych objektov, teda napríklad videí či animácií, ktoré majú slúžiť pri vzdelávaní na školách. Učiteľ má spracovať scenár, z ktorého grafický tím dokáže vytvoriť inšpiratívnu digitálnu pomôcku.

Obyčajní vraj klamú

Projektová manažérka Katarína Stoláriková tvrdí, že OĽaNO nehovorí pravdu a každému učiteľovi vyplatili to, čo mali. “Neevidujeme žiadneho učiteľa, ktorý by mal nevyplatených 700 hodín práce odrobenej pre náš národný projekt. Teda informácia poslancov OĽaNO nie je pravdivá,” hovorí Stoláriková. Podľa nej všetci učitelia zapojení do tvorby digitálnych vzdelávacích objektov majú doteraz vyplatené všetky hodiny.

O učiteľovi, ktorý v piatok predstúpil pred novinárov povedala, že síce odovzdal 15 návrhov scenárov, z ktorých mu jeden neschválili, no jeho práca sa začína až teraz. “Odovzdanie návrhu scenára je len vstupenkou, potom ho zazmluvníme a až potom sa začína jeho práca,” dodala. Na učiteľa dokonca zvažujú podať trestné oznámenie pre poškodzovanie dobrého mena projektu.

Zníženie pre skrátenie času

Znížená odmena pre učiteľa za tvorbu digitálnych objektov vyplynula z toho, že od nového roka skrátili časovú dotáciu na jeho tvorbu. Namiesto 50 hodín a za 10 eur na hodinu mali na ňom po novom pracovať 40 hodín. Časovú dotáciu znížili, lebo v rámci projektu prebehlo neúspešné verejné obstarávanie, do ktorého sa nik neprihlásil a pre ktoré prešiel projekt zmenami a znížil sa jeho rozpočet o približne 7,7 milióna eur. Stoláriková tvrdí, že zmeny sa zatiaľ učiteľov, ktorých vyplatili, nedotkli.

“Všetky mzdy boli doteraz vyplatené podľa pôvodnej schémy, kde na jeden scenár pripadá 50 hodín práce. Preto žiaden učiteľ nemohol doteraz dostať mzdu pri zmenených podmienkach,” doplnila. Stoláriková uviedla, že situáciu riešia, aby učitelia dostali pôvodných 500 eur za celý kompletný scenár.

“Podarilo sa nám nájsť riešenie, ktorým by sme učiteľom vedeli zabezpečiť pôvodnú časovú dotáciu na jeden kompletný scenár, teda 50 hodín. Čo pri hodinovej sadzbe 10 eur/hodinu predstavuje 500 eur za jeden kompletný scenár,” uviedla. Teraz čakajú na schválenie riešenia riadiacim orgánom

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.