Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

0
278

BRUSEL 3. februára (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v pondelok ohlásil zámer poskytnúť dodatočnú finančnú pomoc Ukrajine zmietanej krízou, o ktorej podľa neho dvadsaťosmička rokuje so zahraničnými partnermi.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Výmenou za podporu by mali byť záväzky zo strany Kyjeva, že napriek momentálnym “obrovským výzvam” zreformuje svoju ekonomiku. Barroso sa tak vyjadril napriek novembrovému rozhodnutiu vlády bývalej sovietskej republiky pozastaviť zbližovanie s EÚ, na čo získala finančnú pomoc od Ruska.

Odporúčame aj:

Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

Lajčák na kolegu apeluje, aby sa na Ukrajine zdržali násilia

Ukrajinská opozícia sa v Berlíne stretne s Johnom Kerrym

Kotleba v liste vyzval Janukovyča, aby ochránil Ukrajinu

Prezident Janukovyč podpísal zákon o amnestii pre aktivistov

V Ukrajine je už vyše 1200 zranených, Azarov ušiel do Viedne

Podľa šéfa EK je ponuka dohody o voľnom obchode stále aktuálna, zatiaľ čo pripravenosť poskytnúť dodatočnú podporu by nemal nikto chápať ako snahu “súťažiť o to, kto zaplatí viac za podpis Ukrajiny”. O navrhovanom balíku by mala ísť v utorok rokovať do Kyjeva vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

Novembrové odmietnutie podpísať dohody s EÚ na Ukrajine vyvolalo najhoršiu krízu od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Ukrajinská opozícia je dlhodobo nespokojná s príklonom krajiny k Rusku, ktoré koncom roka Kyjevu poskytlo veľkú finančnú podporu i lacnejší plyn.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.