Biopalivá neprinášajú zdraženie potravín

0
478

BRATISLAVA 17. januára (WBN/PR) – Ceny najdôležitejších poľnohospodárskych komodít v Európe si udržia stabilitu aj vďaka rozvíjajúcemu sa biopalivovému priemyslu. Optimistickú správu oznámila Európska komisia.

Poľnohospodárske komodity si udržia pevné ceny vďaka globálnemu dopytu po potravinách a rozvoju biopalivového sektoru. Uvádza to Európska komisia v správe Vyhliadky pre poľnohospodárske trhy a príjmy v EÚ v rokoch 2013 – 2023. Stabilné ceny signalizujú dlho očakávaný koniec krízy a prinášajú rozvoj vo všetkých oblastiach hospodárstva a verejného života. Vyhliadka pre plodiny pestované na ornej pôde i pre produkciu obilnín, olejnatých semien a cukru je pozitívna vďaka svetovému dopytu a pevným cenám. A práve na tie najviac vplýva dynamicky sa rozvíjajúci trh s biopalivami. Správa Európskej komisie predpokladá, že do roku 2020 budú biopalivá mať až 8,5% podiel v kvapalných palivách v doprave.

Strednodobá prognóza sa opiera o makroekonomické ukazateľe a o súčasné platné a predpokladané politické rozhodnutia.

Zástupca slovenských výrobcov biopalív zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív, Róbert Spišák: „Je to veľmi pozitívna správa. Biopalivový priemysel dokázal, že má svoje stabilné miesto na trhu a potenciál rozvíjať sa. Poskytuje oporu ďalším hospodárskym odvetviam a pracovné miesta nielen priamo vo výrobe, ale aj v poľnohospodárstve, doprave či službách. Veríme, že postupne utíchne negatívna mienka časti verejnosti voči biopalivám, ktorá vychádza z fám a mýtov, ako to pri nových veciach býva.“

Jeden z najčastejšie skloňovaných mýtov – že biopalivá môžu za zdražovnanie potravín, môže vyvrátiť i nedávna správa o tom, že na Slovensku zlacneli viaceré druhy potravín, medzi nimi cukor, olej a zelenina. A to i napriek rozvoju výroby biopalív.

Ešte absurdnejšie pôsobí mýtus, ktorý sa objavil len nedávno a ktorý viní polia s biopalivovými plodinami za to, že včelstvo nestíha opeľovať všetky rastliny.

„Zaujímavé je, že doteraz hlavnou príčinou znižovania stavu včiel bolo znečistené prostredie, používanie pesticídov a parazity napádajúce včely. Zrazu sú to biopalivá. Spojenie nedostatku včiel, biopalív a ich štedrej dotácii z EÚ je nezmysel. Súčasní výrobcovia biopalív na Slovensku nikdy nedostali žiadne dotácie z Európskej únie a obdobne je tomu aj v poľnohospodárstve. Poľnohospodárske plodiny sa predávajú na základe dopytu a farmári pri predaji zohľadňujú veľkosť dopytu i medzinárodné trhové ceny. Neexistuje žiadna úradne stanovená výkupná cena plodín pre biopalivá, ktorá by bola vyššia ako cena tých istých plodín na potravinárske použitie,“ uzatvára Róbert Spišák zo ZVVB.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.