Banky budú posielať klientom výpisy o poplatkoch automaticky

0
425

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého by mal každý klient banky dostávať výpisy poplatkov automaticky, pričom môže požiadať, aby mu ich nezasielali. Podľa pôvodného návrhu novely zákona o platobných službách, s ktorým prišlo Ministerstvo financií SR, by o to klient musel sám požiadať.

To by podľa Beblavého znamenalo, že by výpis využilo len veľmi nízke percento klientov. “Ministerstvo financií akceptovalo moje pripomienky,” povedal Beblavý. Zároveň presadil, aby si klient mohol vybrať, v akej frekvencii chce výpisy dostávať.

Ministerstvo sa stotožnilo s Beblavým

Ako pokračoval Beblavý, rezort financií sa vecne stotožnil aj s jeho návrhom, aby si klienti mohli prenášať svoje bankové účty zadarmo nielen v rámci slovenských bánk, ako to navrhlo ministerstvo, ale aj do iných bánk v EÚ. Od februára sa totiž už zaviedol spoločný priestor platieb v bezhotovostnom styku, tzv. SEPA. “S ministerstvom sme sa rozhodli návrh zatiaľ odložiť, nakoľko v podobnom duchu sa má niesť pripravovaná európska smernica, ktorá má upravovať práve takéto presuny,” dodal Beblavý.

Ministerstvo financií SR v januári predložilo do pripomienkového konania novelu zákona o platobných službách. Novelou by sa zaviedol bezplatný presun platobného účtu a zároveň jeho zrušenie a taktiež právo spotrebiteľa na bezplatné výpisy o uhradených poplatkoch. Podľa navrhovaného znenia zákona MF SR bude stanovovať jednotnú štruktúru cenníkov poplatkov, čo podľa nich umožní spotrebiteľovi jednoduchšiu orientáciu a porovnanie cenníkov.

K novele zákona o platobných službách bolo odoslaných cez 60 pripomienok, z toho takmer 20 zásadných. Novela zákona by mala byť podľa návrhu účinná od 1. júla tohto roka. Slovenská banková asociácia s tým však nesúhlasí.

Chcú počkať so zákonom

“Lehotu na implementáciu zavedených povinností ohľadne doručovania výpisov, vytvorenia informatívneho cenníka poplatkov ako aj nastavenia procesov pri presunoch účtov považujeme za nereálnu. Účinnosť navrhujeme stanoviť na 1. júna 2015,” uviedla banková asociácia v rámci pripomienkového konania. Navrhujú počkať so zákonom na schválenie príslušnej smernice, aby nebolo potrebné dodatočne robiť v zákone zmeny na zosúladenie národnej legislatívy so smernicou.

Asociácia zároveň informovala o technickej náročnosti v rámci navrhovanej úpravy týkajúcej sa zasielania výpisov. “Pokiaľ by mali banky klientom zasielať osobitný výpis poplatkov, bolo by to zdupľovanie,” uviedla asociácia.

Pripomienku vyjadrili aj k návrhu, že vypovedanie rámcovej zmluvy by malo byť pre klienta bezplatné. Pokiaľ klient zmluvu vypovie skôr, poplatok podľa bánk slúži na aspoň čiastočné pokrytie týchto nákladov. “Takáto zákonná regulácia sa môže prejaviť plošným zvýšením cien za danú službu pre všetkých spotrebiteľov,” skonštatovala asociácia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.