Bahrajnský kráľ je citlivý, sprísnil tresty za jeho urážku

0
561

MANÁMA 6. februára (WEBNOVINY) – Bahrajnský kráľ schválil zákon zavádzajúci trest väzenia až do siedmich rokov a pokutu do 10-tisíc dinárov (19 600 eur) pre toho, čo ho verejne urazí. Krok kráľa Hamáda podčiarkuje citlivosť kritiky vysokopostavených predstaviteľov a členov kráľovských rodín v Bahrajne ako aj ďalších štátoch Perzského zálivu.

Súdy v Kuvajte a Katare udelili tresty väzenia za urážky ich vládcov svojim občanom v minulosti už viackrát. Nový zákon, o ktorom informovali v utorok bahrajnské médiá, zavádza tresty proti “každému, kto akýmkoľvek verejným spôsobom urazí kráľa Bahrajnu, vlajku alebo národný emblém”.

Predchádzajúca verzia výšku trestu neurčovala. Podľa trestného zákonníka má každý väzenský trest trvať od desiatich dní do troch rokov, pokiaľ nie je stanovené inak.

Arabská jar zvrhla autoritárskych vládcov v Alžírsku, Egypte, Líbyi a Jemene, v Sýrii pretrváva občianska vojna. Bahrajnská sunnitská vládna dynastia šiitské protesty potlačila s pomocou sunnitských saudskoarabských posíl a udržala sa pri moci, ktorú si teraz snaží upevňovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.