Al-Kájda sa dištancovala od povstaleckých skupín v Sýrii

0
514

KÁHIRA 3. februára (WEBNOVINY) – Teroristická sieť al-Kájda sa dištancovala od sýrskej povstaleckej skupiny Islamský štát v Iraku a Levante a prerušila s ňou všetky väzby. V internetovom vyhlásení to v pondelok oznámilo vedenie al-Kájdy, pričom ako dôvod uviedlo, že sýrska islamistická skupina neuposlúchla rozkazy od lídra al-Kájdy Ajmana al-Zaváhirího.

Autenticita vyhlásenia sa nedá nezávisle overiť, zverejnené však bolo na stránkach často využívaných teroristami. Al-Zaváhirí ešte v máji minulého roku prikázal Islamskému štátu v Iraku a Levante, na čele ktorého stojí abú Bakr al-Bagdádí, aby sa nespájala s ďalšou odnožou al-Kájdy v Sýrii, Frontom al-Nusrá. Al-Bagdádí sa napriek rozkazom pokúsil obe skupiny zjednotiť. Islamský štát v Iraku a Levante sa k al-Kájde naďalej hlási.

Skupina bojuje proti Baššárovi al-Asadovi, ostatné povstalecké organizácie však nesúhlasia s jej radikálnosťou. Povstalcom z islamského štátu sa podarilo obsadiť mesto Fallúdža a časti mesta Ramádí, kde prebiehajú prudké boje. Povstalci obviňujú skupinu, že v oblastiach, ktoré kontroluje, zaviedol vládu teroru vrátane verejných popráv, únosov a mučenia. Skupina chce vytvoriť na severe Sýrie islamský štát s prísnym právom šaría.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.