Agentúra Standard & Poor’s potvrdila ratingy Nemecka

0
437

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services potvrdila dlhodobý a krátkodobý rating Nemecka v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA/A-1+ so stabilným výhľadom.

Rating krajiny podľa agentúry odzrkadľuje modernú, vysoko diverzifikovanú a konkurencieschopnú ekonomiku. Pozitívne tiež hodnotí obozretnú fiškálnu politiku vlády a disciplínu v oblasti rozpočtových výdavkov. Ekonomika krajiny preukázala svoju schopnosť absorbovať značné ekonomické a finančné šoky, uviedla ďalej agentúra.

Agentúra Standard & Poor odhaduje, že v roku 2013 rast hrubého domáceho produktu (HDP) spomalil na 0,5 %. Zároveň prognózuje, že v strednodobom horizonte nemecká ekonomika porastie stálym tempom.

Nemecký ekonomický model je aj naďalej ťahaný vysokým čistým exportom a tiež relatívnou konkurencieschopnosťou, ktorú Berlín dosiahol vďaka reštrukturalizácii podnikového sektora, obmedzeniam miezd a vysokej miere úspor. Tieto faktory tiež pomohli krajine vytvoriť značné prebytky v zahraničnom obchode a na účte platobnej bilancie, čo viedlo k tomu, že Nemecko sa stalo solídnym čistým zahraničným veriteľom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.